USA: amerykańscy duchowni na konferencji o egzorcyzmach

2010-11-15 00:00:00

Amerykańscy biskupi uczą się egzorcyzmów – donosi Radio Watykańskie. 56 biskupów i 66 kapłanów wzięło udział w dwudniowej konferencji o liturgicznej i duszpasterskiej praktyce egzorcyzmu, która odbyła się w Baltimore przed rozpoczęciem jesiennej sesji episkopatu.

Zdaniem organizatora szkolenia, bp. Thomasa Paprockiego, episkopat uświadomił sobie, że w amerykańskim Kościele jest to praktyka zaniedbana, a zapotrzebowanie na nią stale wzrasta. – W całych Stanach Zjednoczonych jest jedynie pięciu czy sześciu egzorcystów, a powinni być w każdej diecezji – stwierdził bp Paprocki, który stoi na czele komisji episkopatu ds. prawa kanonicznego i kierowania Kościołem.

Hierarcha zaznacza, że wzrost zapotrzebowania na egzorcyzm wynika z faktu, iż coraz więcej Amerykanów wchodzi w kontakt z okultyzmem. Prowadzi ich do tego bunt przeciwko Kościołowi i poszukiwanie nowych form duchowości.

Jednym z głównych prelegentów kończącego się w sobotę szkolenia był kard. Daniel DiNardo. W jego przekonaniu amerykański Kościół przez wiele lat nie przywiązywał należytej wagi do duchowych aspektów złego. – Bardziej zależało nam na medycznym czy psychologicznym wyjaśnieniu pewnych zjawisk. Zapomnieliśmy, że człowiek ma też wymiar czysto duchowy. Tymczasem ponowne zainteresowanie egzorcyzmem uwydatnia nadprzyrodzony wymiar Kościoła i przypomina, że istnienie złego jest czymś realnym – powiedział kard. DiNardo. Amerykański hierarcha zauważył, że nauczenie się samego obrzędu egzorcyzmu nie jest aż takie trudne. Trudniejszym zadaniem jest samo rozpoznanie opętania.

Źródło: Radio Watykańskie
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!