USA: anglikańska diecezja na drodze do Kościoła katolickiego

2008-11-19 00:00:00

Episkopalna diecezja Fort Worth w Teksasie podjęła decyzję o wejściu w skład anglikańskiej prowincji opowiadającej się za ortodoksją w podstawowych kwestiach moralnych. Zdaniem obserwatorów może to być etap pośredni przed przystąpieniem do Kościoła katolickiego.

Diecezja Fort Worth stała się 15 listopada częścią prowincji Southern Cone. Ma ona swą centralę w Argentynie i odrzuca ordynację osób publicznie manifestujących swój homoseksualizm, czy błogosławienie związków osób tej samej płci.

Jak zaznacza na stronie internetowej Catholic Online diakon Keith Fournier, przed kilkoma miesiącami grupa duszpasterzy tej diecezji anglikańskiej, w porozumieniu ze swym „biskupem” skontaktowała się z ordynariuszem katolickiej diecezji Fort Worth, bp. Kevinem Vannem. Zwrócili się oni do hierarchy z prośbą o wskazanie, jak cała diecezja mogłaby nawiązać pełną komunię z Rzymem.

Stolica Apostolska sprawę przejścia poszczególnych osób z innych wyznań chrześcijańskich na katolicyzm pozostawia w kompetencji biskupów diecezjalnych, natomiast podobne sprawy w przypadku grupy wiernych rozstrzyga Kongregacja Nauki Wiary. Współpracuje ona z Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz innymi dykasteriami Kurii Rzymskiej.

Rozmowy z Watykanem w sprawie wejścia do Kościoła katolickiego prowadzi również Tradycyjna Wspólnota Anglikańska, do której należy 16 wspólnot w Afryce, Ameryce, Azji, Australii i Europie. 5 lipca br. Kongregacja Nauki Wiary zapewniła, że poważnie rozpatruje plany jedności. Stolica Apostolska zaznaczyła jednocześnie, że sytuacja w obrębie Wspólnoty Anglikańskiej staje się coraz bardziej złożona.

W 1980 r. Kościół katolicki zadecydował o umożliwieniu przyjęcia święceń kapłańskich byłym duchownym anglikańskim, którzy przeszli na katolicyzm. Chodzi zarówno o celibatariuszy jak i mężczyzn żonatych. Jednocześnie Jan Paweł II zezwolił, aby w dawnych parafiach anglikańskich zachowano tradycyjne modlitwy, które nie są sprzeczne z wiarą katolicką.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.