USA: aż 62 biskupów przeciw zaproszeniu Obamy na katolicką uczelnię
2009-05-06 00:00:00
Do 62 wzrosła liczba biskupów, którzy potępili zaproszenie Baracka Obamy na znany uniwersytet katolicki Notre Dame w amerykańskim stanie Indiana. Prezydent ma uczestniczyć tam 17 maja w uroczystości rozdania dyplomów, a przy okazji odebrać doktorat honoris causa w dziedzinie prawa przyznany mu przez władze uczelni. Przeciwko inicjatywie uniwersytetu zaprotestowało też ponad 352 tys. internautów.
Oburzeni katolicy podkreślają, że katolicka uczelnia nie powinna honorować prezydenta, który prowadzi proaborcyjną politykę. Jako jeden z pierwszych skrytykował zaproszenie Obamy bp John D'Arcy – ordynariusz diecezji Fort Wayne-South Bend, w której leży miasto Notre Dame i uczelnia o tej samej nazwie. Oświadczył on, że nie przybędzie na uniwersytecką uroczystość. W ślad za nim poszli kolejni hierarchowie.
Do zmiany decyzji wezwało władze uczelni Stowarzyszenie im. kard. Newmana. Pod petycją opublikowaną w Internecie przez tę katolicką instytucję podpisało się już ponad 352 tys. ludzi.
W ostatnim czasie biskup Brownsville Reymundo Pena ogłosił na stronie diecezji list adresowany zarówno do rektora Notre Dame ks. Johna Jenkinsa CSC, jak i do Baracka Obamy. Hierarcha powołał się na setki tysięcy katolików protestujących przeciwko zaproszeniu prezydenta na uniwersytet. „Ich wspólny głos jasno wyraził, że uważają postępowanie księdza za skandalicznie niezgodne z symboliczną misją Notre Dame, którą jest ukazywanie, w jaki sposób wiara katolicka może pozytywnie wpływać na współczesne życie i kulturę” – napisał do ks. Jenkinsa.
W części adresowanej do prezydenta Obamy bp Pena wezwał go, by zrezygnował z wizyty na katolickiej uczelni. Hierarcha powołał się przy tym na liczne protesty studentów uczelni. Dotąd ponad 5 tys. studentów i absolwentów Notre Dame zademonstrowało swój sprzeciw wobec obecności prezydenta na uroczystości rozdania dyplomów.
Hierarcha wyraził swój szacunek do przywódcy politycznego. Podkreślił jednocześnie, że większość Amerykanów ma inne niż prezydent zdanie w podstawowej kwestii moralnej – opowiadają się za prawem do życia a nie „prawem do aborcji”.
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!