USA: batalia o zniesienie zakazu służby wojskowej jawnych homoseksualistów

2010-11-15 00:00:00
USA: batalia o zniesienie zakazu służby wojskowej jawnych homoseksualistów

Od 1993 r. w Stanach Zjednoczonych obowiązuje ustawa, która wprowadziła zakaz służby wojskowej jawnych homoseksualistów. Zakaz ten zakwestionowała grupa Log Cabin Republicans. Jest to grupa liberalnych republikanów otwarcie popierających ruch homoseksualny. Wniosła ona sprawę do sądu okręgowego w Kalifornii, domagając się zniesienia ustawy, która ich zdaniem jest niezgodna z konstytucją, bo dyskryminuje pederastów i lesbijki.  

9 września 2010 r. sędzina Virginia Philips przychyliła się do wniosku grupy Log Cabin Republicans i postanowiła, że obowiązujący w armii amerykańskiej zakaz służby wojskowej jawnych homoseksualistów jest niezgodny z konstytucją. Orzekła ona, że do czasu złożenia apelacji w tej sprawie przez departament obrony oraz ostatecznego zakończenia procesu, armia nie może stosować tej polityki. Ustanowiła tym samym precedens, zmieniając prawo federalne.

Zgodnie z prawem departament obrony nie musiał się odwoływać od tej decyzji. Jednak ogromny sprzeciw wojskowych zmusił podsekretarza obrony, odpowiedzialnego za utrzymanie gotowości bojowej armii amerykańskiej, Clifforda Stanleya nie tylko do odwołania się do sądu apelacyjnego, ale także do wystąpienia z odpowiednim wnioskiem do Sądu Najwyższego o tymczasowe uchylenie orzeczenia sędziny w sprawie niestosowania zakazu „Don’t ask, don’t tell” do czasu zakończenia apelacji. Stanley argumentował, że: „armia nie powinna być zmuszana do nagłej i natychmiastowej restrukturyzacji swojej polityki kadrowej, która jest realizowana od lat, zwłaszcza w sytuacji, gdy kraj bierze udział w operacjach bojowych za granicą”.

Podkreślił, że nagłe zmiany, bez odpowiedniego planowania i wdrożenia planu z pewnością przyniosą wiele szkód, które będą miały wpływ na powodzenie akcji bojowych za granicą.

Kilka dni temu Sąd Najwyższy postanowił, że zakaz służby wojskowej dla homoseksualistów ma pozostać. SN nie orzekł, czy ten zakaz jest sprzeczny czy też nie z konstytucją, gdyż wciąż trwa postępowanie apelacyjne w tej sprawie w sądzie niższej instancji. Przewiduje się, że dalsze rozstrzygnięcia sądowe nastąpią dopiero w marcu przyszłego roku.

Walka o uchylenie zakazu służby pederastów i lesbijek w armii amerykańskiej toczy się na dwóch frontach, tj. na drodze sądowniczej i w kongresie. W niższej izbie kongresu udało się uchylić zakaz służby wojskowej jawnych homoseksualistów. Ustawa jednak została zablokowana w Senacie. Przewiduje się, że w grudniu kwestia ta będzie ponownie rozpatrywana przez wyższą izbę kongresu.

Źródło: LifeSiteNews.com, AP, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!