USA: bezprecedensowa próba pozbawienia biskupów prawa do kierowania własnymi diecezjami
2009-03-11 00:00:00
W ubiegłym tygodniu komisja sądownicza stanu Connecticut przedłożyła w stanowej legislaturze projekt ustawy, która usiłuje pozbawić biskupów prawa do kierowania sprawami administracyjno-finansowymi w swoich diecezjach – informuje portal LifeSiteNews.com. Ma to być odwet za sprzeciw Kościoła katolickiego wobec legalizacji „małżeństw homoseksualnych”.
Jak piszą wnioskodawcy ustawa ma na celu wprowadzenie zarządu komisyjnego w parafiach należących do Kościoła rzymsko-katolickiego i umożliwić wszczęcie dochodzeń w przypadku sprzeniewierzenia funduszy parafialnych.
Ustawa wprowadza komisje religijne z zarządem złożonym z nie mniej niż 7 a nie więcej niż 13 osób świeckich. Według niej biskupi będą mogli zasiadać w zarządzie, ale bez prawa głosu. Członkowie zarządu mają być wybierani spośród parafian, a rola biskupów i proboszczów ma ograniczać się do pełnienia praktyk religijnych.
Andrew McDonald i Michael Lawlor – projektodawcy ustawy i zarazem sprawozdawcy – powiedzieli, że projekt ustawy powstał w odpowiedzi na incydent z pewnym księdzem pracującym w parafii Darien, który niedawno przywłaszczył sobie 1,4 miliona dolarów.
Lawlor na stronach internetowych wyjaśniał, że ustawa jest wynikiem zapotrzebowania samych wiernych, którzy skarżyli się, że nie mogą nic zrobić w sprawie nadużyć finansowych w swoich parafiach.
Prawnik Philip Lacovara stwierdził natomiast, że w całej swojej 40-letniej karierze nie przypomina sobie żadnego projektu ustawy, ani nawet jednego fragmentu, który by w tak rażący sposób naruszał I poprawkę do konstytucji. W podobnym tonie wypowiedział się główny doradca prawny episkopatu USA Anthony Picarello, mówiąc że jest ona „rażąco niezgodna z konstytucją.”
Rycerze Kolumba, Instytut Katolicki i Konferencja Katolicka, a także sami biskupi wzywają katolików i niekatolików do zaprzestania prac nad projektem ustawy, która stanowi bezprecedensowe zagrożenie dla grup wyznaniowych.
Peter Wolfgang z Instytutu Rodziny wezwał wszystkich przedstawicieli różnych wyznań, aby byli obecni na czytaniu w stanowej legislaturze. Jego zdaniem wszyscy powinni być zjednoczeni wobec tak poważnego zagrożenia dla wolności religijnej.
Bp William Lori zauważył, że projekt został przedstawiony dzień przed projektem ustawy o legalizacji „małżeństw” tej samej płci. To jest „ledwo skrywana” jego zdaniem próba uciszenia Kościoła w szczególności w sprawie definicji małżeństwa.
Wnioskodawcy ustawy kościelnej, zarówno McDonald jak i Lawloer występują także z propozycją legalizacji „małżeństw homoseksualnych”.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.