USA: biskupi analizują dlaczego katolicy poparli Obamę

2008-11-12 00:00:00
USA: biskupi analizują dlaczego katolicy poparli Obamę

Tydzień po wyborach prezydenckich biskupi spotkali się w Baltimore, by przeanalizować dlaczego – mimo tylu ostrzeżeń hierarchów – katolicy tak licznie poparli Baracka Obamę, wybierając go 4 listopada na prezydenta USA – donosi agencja Associated Press.

Obamę, według badań opinii publicznej, poparło 54 proc. katolików. Przed wyborami amerykańscy hierarchowie Kościoła nieraz zwracali uwagę, że katolicy chcąc mieć czyste sumienie nie mogą głosować na kandydata popierającego aborcję.

Biskupi amerykańscy tuż przed wyborami wydali specjalny przewodnik „Formowanie sumienia na rzecz wiernego obywatelstwa”, w którym informowano katolików, że dokonując wyboru powinni zawsze kierować się przekonaniami moralnymi, a nie przywiązaniem do partii politycznej czy grupy interesu. W przewodniku poruszane były sprawy społeczne takie jak np. kwestia służby zdrowia, biedy, czy wreszcie obowiązek zwalczania aborcji.

Przewodnik ukazał się na oficjalnej stronie Episkopatu, jak również był dostępny w parafiach. Po raz pierwszy wyborcy dysponowali tego rodzaju dokumentem, w którym - co prawda nie było wskazanego wprost kandydata, na którego należy głosować - lecz jasno wyłożone, jakie postępowanie jest sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego.

W Kościele amerykańskim zarysował się rozłam. Niektórzy duchowni wprost popierali Obamę i demokratów, tłumacząc się tym, że demokraci będą dążyć do ograniczenia aborcji. Byli oni też rozczarowani postawą republikanów, którym do tej pory nie udało się unieważnić poprawki Roe kontra Wade, legalizującej w latach 70. aborcję w USA.

Zdaniem biskupa Nicholasa DiMarzio z Nowego Jorku, katolicy błędnie zinterpretowali treść przewodnika. – Mówiliśmy jasno, ale bardzo trudnym językiem o moralnych wyborach – stwierdził hierarcha. Jego zdaniem ograniczenie aborcji zamiast całkowitego jej zaprzestania jest moralnie nie do przyjęcia, tak samo jakby moralnie nie do przyjęcia było ograniczenie, a nie całkowite zniesienie niewolnictwa.

Inny hierarcha arcybiskup Donald Wuerl z Waszyngtonu stwierdził: – Ludzie głosowali z wielu powodów. Jak słyszymy, decydującą kwestią była sprawa ekonomii.

Biskupi zapowiadają, że będą współpracowali z przedstawicielami innych wyznań, by zwalczać wszelkie niezgodne z moralnością akty prawne nowego prezydenta. Obama już zapowiedział, że po oficjalnym objęciu stanowiska - w drodze prezydenckich dekretów - zamierza znieść zakaz prowadzenia badań na embrionalnych komórkach macierzystych oraz zakaz finansowania takich badań z budżetu federalnego. Zamierza również uczynić aborcję jeszcze bardziej dostępną.

Różnica zdań w Episkopacie dotyczy także tego, w jaki sposób przekonać prawodawców do uchwalenia prawa zakazującego zabijania dzieci nienarodzonych. Podczas gdy część hierarchów jest nieugięta i opowiada się za odmawianiem udzielania Komunii św. politykom proaborcyjnym, pozostali odmawiają nawet upominania ich w swoich diecezjach za profanację Najświętszego Sakramentu, obawiając się upolitycznienia Eucharystii.

Źródło: AssociatedPress.org. AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.