USA: biskupi planują akcję mailingową przeciw ustawie aborcyjnej

2009-01-07 00:00:00
USA: biskupi planują akcję mailingową przeciw ustawie aborcyjnej

Amerykańscy biskupi przygotowują się do wielkiej antyaborcyjnej kampanii mailingowej w całym kraju. Hierarchowie chcą zablokować w ten sposób ustawę Freedom of Choice Act (FOCA), którą - jeśli tylko zostanie ostatecznie przyjęta przez Kongres – zamierza natychmiast podpisać prezydent elekt Barack Obama – poinformował portal The Independent Minnesota.

Biskupi za pośrednictwem wysyłanych do domów pocztówek i ulotek o treści antyaborcyjnej chcą skłonić wyborców do wywierania nacisku na legislatorów i prezydenta elekta, aby zrezygnowali oni z forsowania ustawy FOCA.

Jeszcze w czasie kampanii prezydenckiej w 2007 r., na spotkaniu wyborczym z przedstawicielami organizacji Planned Parenthood - prowadzącej ośrodki aborcyjne - Obama obiecywał: – Pierwszą rzeczą jaką zrobię jako prezydent będzie podpisanie ustawy Freedom of Choice Act. To jest pierwsza rzecz, którą naprawdę uczynię.

W najbliższych miesiącach należy się spodziewać ostrej debaty w USA w związku z zapowiedzianą intensyfikacją prac nad ustawą Freedom of Choice Act. Ustawa ta reguluje kwestię tzw. praw reprodukcyjnych, które zostały określone w orzeczeniu Sądu Najwyższego z 1973 r. legalizującym aborcję w USA (sprawa Roe przeciw Wade).

W projektowanej ustawie znajduje się zapis, który stanowi, iż „rząd nie może zaprzeczać ani ingerować w prawo kobiety do decydowania o tym, czy chce urodzić dziecko, czy przerwać ciążę przed osiągnięciem zdolności dziecka do życia lub po jej osiągnięciu i w późniejszym okresie, gdy przerwanie ciąży jest konieczne dla ochrony życia lub zdrowia kobiety, ani dyskryminować w korzystaniu z praw zapisanych w kolejnym ustępie ustawy regulującym zasady dostępu do świadczeń, usług i informacji”.

Ustawa tej treści w rzeczywistości dopuszcza niczym nieograniczoną aborcję do szóstego, a w niektórych wypadkach praktycznie do dziewiątego miesiąca ciąży. Jak zauważa wielu krytyków idzie ona dalej, aniżeli orzeczenie w sprawie Roe przeciw Wade, w którym Sąd Najwyższy – choć zezwolił na aborcję w I trymestrze ciąży – to jednak zaznaczył, że poszczególne stany mogą tworzyć odrębne regulacje zakazujące aborcji w II i III trymestrze.

W specjalnym liście, podpisanym przez przewodniczącego Komisji Episkopatu USA ds. aktywności pro-life kard. Justina Rigali, hierarchowie przestrzegają, że jeśli ustawa FOCA wejdzie w życie w praktyce oznaczać to będzie zniesienie wszelkich ograniczeń dotyczących tzw. aborcji przez częściowe urodzenie, zniesienie klauzuli dopuszczającej sprzeciw sumienia lekarzy i pielęgniarek oraz przymuszenie podatników amerykańskich w całym kraju do finansowania aborcji.

Arcybiskup John Nienstedt z Minnesoty jest przeświadczony, że dzięki kampanii mailingowej można wiele osiągnąć. Hierarcha podał przykład udanej kampanii na rzecz zakazania legalizacji małżeństw tej samej płci w stanie, którą przeprowadzono kilka lat temu.

Źródło: minnesotaindependent.com, catholicspirit.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.