USA: biskupi skrytykowali zaproszenie Obamy na katolicki uniwersytet

2009-03-31 00:00:00

Rośnie spór wokół wystąpienia prezydenta na znanym katolickim uniwersytecie Notre Dame w amerykańskim stanie Indiana. Barack Obama ma uczestniczyć tam 17 maja w uroczystości rozdania dyplomów, a przy okazji odebrać doktorat „honoris causa” w dziedzinie prawa przyznany mu przez władze uczelni. Inicjatywę uniwersytetu potępiło już 4 amerykańskich hierarchów i ponad 210 tys. internautów.

Oburzeni katolicy podkreślają, że katolicka uczelnia nie powinna zapraszać prezydenta, który prowadzi proaborcyjną politykę.

Chociaż rozumiem pragnienie władz uniwersytetu, by prezydent uczestniczył w ceremonii rozdania dyplomów, to wartość życia osoby ludzkiej od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci ma podstawowe znaczenie moralne. Ta zasada przenika nasze życie jako katolików i wszystkie nasze wysiłki formacyjne i edukacyjne, szczególnie w katolickim szkolnictwie wyższym – oznajmił metropolita Galvestone-Houston kard. Daniel DiNardo.

Oprócz purpurata decyzję uniwersytetu Notre Dame skrytykowali również biskup Austin, Gregory Aymond i biskup Phoenix, Thomas Olmsted, który zaproszenie Obamy określił jako „publiczny akt nieposłuszeństwa wobec amerykańskiego episkopatu”. Również bp John D'Arcy – ordynariusz diecezji Fort Wayne-South Bend, w której leży miasto Notre Dame i uczelnia – oświadczył, że nie przybędzie na uniwersytecką uroczystość.

Do zmiany decyzji wezwało władze uczelni Stowarzyszenie im. kard. Newmana. Pod petycją opublikowaną przez tę katolicką instytucję w internecie podpisało się już ponad 210 tys. ludzi.

Tymczasem ks. John Jenkins CSC – rektor Notre Dame – oznajmił, że nie zamierza wycofywać się z zaproszenia głowy państwa. Powołał się on na wieloletnią tradycję wizyt prezydentów Stanów Zjednoczonych. – Do Notre Dame przybywali prezydenci z obu partii. Mówili o tak ważnych zagadnieniach jak sprawy międzynarodowe, prawa człowieka i służba publiczna. Dlatego jesteśmy zachwyceni, że prezydent Obama będzie kontynuował tę tradycję – powiedział.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.