USA: blisko 48 mln osób żyje w biedzie
2011-01-24 00:00:00

W Stanach Zjednoczonych przybywa ludzi biednych. Tak wynika z ostatnio opublikowanych danych amerykańskiego Głównego Urzędu Statystycznego, a także ze spisu powszechnego. Obecnie w skrajnym ubóstwie żyje 15,7 proc. mieszkańców USA, czyli 47.8 mln osób. Jeszcze we wrześniu amerykański GUS podawał, że w kraju żyje 14,3 proc. ludzi biednych tj. 43.6 mln osób.
W USA, po trwających wiele lat dyskusjach i analizach, zrezygnowano z obowiązującej od 1950 r. formuły, na podstawie której szacowano poziom ubóstwa w kraju. Naukowcy z Państwowej Akademii Nauk opracowali nową formułę, która uwzględnia nie tylko minimalne środki potrzebne do wyżywienia danej osoby, ale także rosnące koszty opieki zdrowotnej, transportu, zakwaterowania itp. W dawnej formule, przy wyliczaniu dochodu nie uwzględniano pomocy materialnej, udzielanej przez rząd osobom biednym. Teraz, przy szacowaniu poziomu ubóstwa, uwzględnia się wielkość pomocy materialnej, udzielanej osobom potrzebującym w postaci np. bonów żywnościowych i dopłat do mieszkań czynszowych.
Kathleen Short, ekonomistka z Biura Statystycznego mówi: – Dzięki nowej formule, wyraźnie widać skutki polityki prowadzonej przez rząd.
Ze spisu ludności wynika, że bieda najbardziej dotyka emerytów (16.1 proc.), chociaż pewien wzrost ubóstwa odnotowano także w grupie osób w przedziale wiekowym od 18 do 64 r życia (12.9 proc.). Jak się okazuje najmniej dotknięci ubóstwem są czarni, pary żyjące w nieformalnych związkach oraz dzieci.
Bieda zauważalna jest na przedmieściach, w północno-wschodniej części kraju i na Zachodzie, gdzie co piąty obywatel ma poważne problemy z utrzymaniem, ze względu na ogólnie wysokie koszty życia.
Najbardziej odczuwalne dla obywateli amerykańskich są wydatki związane z opieką zdrowotną. Gdyby nie te wydatki, liczba biednych w kraju spadłaby z 15,7 proc. do 12,4 proc.
Uwzględniwszy koszty transportu, opieki i wyżywienia w grupie pracujących Amerykanów liczba biednych wynosi 12,9 proc. wg GUS, a 14,8 proc. według oficjalnego spisu ludności.
Najwięcej ludzi ubogich mieszka w zachodniej części USA – 19,2 proc., następnie na południu – 16,1 proc. i w północno- wschodniej części kraju – 14,3 proc.
Źródło: „The Boston Globe”, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.