USA: bluźniercza ”sztuka” znów będzie wystawiana

2010-03-26 00:00:00

Jak to zwykle bywa tuż przed Świętami Wielkanocnymi, student stanowego uniwersytetu Tarleton w Teksasie, Jordan Otte postanowił wystawić wyjątkowo obraźliwą dla chrześcijan „sztukę” napisaną przez Terrence’a McNally „Corpus Christi”. Mieszkańcy małego miasteczka Stephenville w Teksasie zapowiedzieli protest na sobotę.

– Spektakl jest o akceptacji i tolerancji – mówi Otte. – Wybrałem tę sztukę i ją wyreżyserowałem oraz wyprodukowałem, ponieważ może ona zjednoczyć ludzi opowiadając historię o akceptacji i wyobcowaniu, jakie my, wspólnota gejów, doznajemy ze strony większości naszych kościołów. 

Otte jest byłym członkiem wspólnoty mormonów. W „sztuce” niejaki Jozue ucharakteryzowany na Jezusa całuje Judasza i udziela „ślubu” homoseksualnego parze swoich uczniów na balu w wyższej szkole Poncjusza Piłata. Przed ceremonią uczeń o imieniu Jakub cytuje fragmenty Starego Testamentu: „Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną tak, jak się obcuje z kobietą popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli”. Tymczasem Jozue zadaje mu pytanie, dlaczego przypomina taki okropny fragment i mówi, że Bóg nas kocha najbardziej wtedy, gdy my się kochamy.

Stephenville to małe miasteczko, w którym przeważają tradycyjne, konserwatywne poglądy. Mieszkańcy dowiedziawszy się o czym jest sztuka, zaczęli wysyłać listy i e-maile z protestami do władz uczelni, lokalnych gazet i rozgłośni radiowych.

Mimo protestów dziekan uniwersytetu F. Dominic Dottavio zapowiedział, że nie wycofa swojego pozwolenia na wystawienie spektaklu, gdyż uniwersytet jest miejscem, w którym powinno się praktykować wolność wypowiedzi.

Przedstawienie „Corpus Christi” było wcześniej wystawiane w innych miejscach, także poza USA, zawsze budząc wiele kontrowersji. W 2004 r. jeden z aktorów sztuki wystawianej w New Jersey, Steven Shriner został aresztowany i skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności za usiłowanie napaści seksualnej na chłopca, którego poznał za pośrednictwem Internetu.

Źródło: WorldNetDaily.com, AS
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.