USA: bluźniercza ”sztuka” znów będzie wystawiana

2010-03-26 00:00:00

Jak to zwykle bywa tuż przed Świętami Wielkanocnymi, student stanowego uniwersytetu Tarleton w Teksasie, Jordan Otte postanowił wystawić wyjątkowo obraźliwą dla chrześcijan „sztukę” napisaną przez Terrence’a McNally „Corpus Christi”. Mieszkańcy małego miasteczka Stephenville w Teksasie zapowiedzieli protest na sobotę.

– Spektakl jest o akceptacji i tolerancji – mówi Otte. – Wybrałem tę sztukę i ją wyreżyserowałem oraz wyprodukowałem, ponieważ może ona zjednoczyć ludzi opowiadając historię o akceptacji i wyobcowaniu, jakie my, wspólnota gejów, doznajemy ze strony większości naszych kościołów. 

Otte jest byłym członkiem wspólnoty mormonów. W „sztuce” niejaki Jozue ucharakteryzowany na Jezusa całuje Judasza i udziela „ślubu” homoseksualnego parze swoich uczniów na balu w wyższej szkole Poncjusza Piłata. Przed ceremonią uczeń o imieniu Jakub cytuje fragmenty Starego Testamentu: „Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną tak, jak się obcuje z kobietą popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli”. Tymczasem Jozue zadaje mu pytanie, dlaczego przypomina taki okropny fragment i mówi, że Bóg nas kocha najbardziej wtedy, gdy my się kochamy.

Stephenville to małe miasteczko, w którym przeważają tradycyjne, konserwatywne poglądy. Mieszkańcy dowiedziawszy się o czym jest sztuka, zaczęli wysyłać listy i e-maile z protestami do władz uczelni, lokalnych gazet i rozgłośni radiowych.

Mimo protestów dziekan uniwersytetu F. Dominic Dottavio zapowiedział, że nie wycofa swojego pozwolenia na wystawienie spektaklu, gdyż uniwersytet jest miejscem, w którym powinno się praktykować wolność wypowiedzi.

Przedstawienie „Corpus Christi” było wcześniej wystawiane w innych miejscach, także poza USA, zawsze budząc wiele kontrowersji. W 2004 r. jeden z aktorów sztuki wystawianej w New Jersey, Steven Shriner został aresztowany i skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności za usiłowanie napaści seksualnej na chłopca, którego poznał za pośrednictwem Internetu.

Źródło: WorldNetDaily.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.