USA: bp Olmsted odmówił statusu katolickiego szpitalowi, który dopuścił się aborcji

2010-12-22 00:00:00

W Stanach Zjednoczonych katolickie szpitale i inne placówki świadczące usługi zdrowotne dopuszczające się aborcji wywołują niemałe poruszenie. Ostatnio po wielomiesięcznych negocjacjach, bp Phoenix Thomas J. Olmsted ogłosił, że Szpital im. św. Józefa i działająca przy nim przychodnia nie są już instytucjami katolickimi. Administracja tych placówek nie chciała przyznać się do naruszenia zasad etycznych i postępowania wbrew nauczaniu moralnemu Kościoła katolickiego. 

Biskup Olmsted dał urzędnikom czas do 17 grudnia, przedłużył go do 21 grudnia. Po tym terminie, gdy nie było odzewu ze strony administracji ogłosił swoją decyzję na specjalnej konferencji prasowej.

Hierarcha zarzucił urzędnikom, że w nieodpowiedni sposób zajęli się skandalem, jaki wybuchł po przeprowadzonej w szpitalu aborcji. – Niestety – stwierdził biskup Olmsted – rozmowy podkopały jedynie moje zaufanie co do zobowiązania przestrzegania przez nich Kościelnej Dyrektywy Etycznej i Religijnych Dyrektyw dla Katolickich Ośrodków Zdrowia. Dyrektywy te zostały opracowane prze biskupów amerykańskich i zawierają normy postępowania instytucji katolickich zajmujących się leczeniem pacjentów.

Administracja Szpitala im. św. Józefa utrzymuje, że nie dopuściła się niczego złego przeprowadzając w listopadzie ub. roku zabieg aborcji u kobiety będącej w 11. tygodniu ciąży, która wg lekarzy znajdowała się w ciężkim stanie z powodu choroby serca i obrzęku płuc. Ciąża rzekomo zagrażała życiu kobiety.

Aborcja została zaakceptowana przez część doradców medycznych i etycznych, pracujących w szpitalu, w tym także prze siostrę miłosierdzia Margaret McBride.

Zgodnie z nauczaniem Kościoła, aborcja nie jest dopuszczalna w żadnej sytuacji. Może się jednak zdarzyć, że wskutek podjętego leczenia kobiety ciężarnej, której życie jest zagrożone nastąpi niezamierzona śmierć dziecka poczętego. Jednak aborcja jako metoda leczenia nie jest dopuszczalna w żadnych okolicznościach. Tak kobieta, jak i dziecko poczęte mają równe prawo do życia.

W maju tego roku bp Olmsted ogłosił, że siostra McBride, wyrażając zgodę na aborcję, automatycznie wykluczyła się z Kościoła katolickiego. Jednocześnie podjął on rozmowy z administracją, domagając się od niej przyznania się do błędu i zobowiązania się do postępowania zgodnie z etyką katolicką w przyszłości.

W listopadzie tego roku hierarcha skarżył się, że pracownicy szpitala nie chcą przyznać się do błędu i odmawiają współpracy z nim. Z tego powodu biskupowi nie pozostało nic innego jak tylko uznać, że szpital nie jest już szpitalem katolickim. Biskup przyznał także, że w trakcie negocjacji ze Szpitalem im. św. Józefa zapoznał się z licznymi nadużyciami w innych katolickich placówkach zdrowotnych działających w stanie Arizona.

Zgodnie z postanowieniem hierarchy, ze Szpitala im. św. Józefa będzie musiał być usunięty Najświętszy Sakrament, a w kaplicy nie będzie można odprawiać Mszy św. Diecezja uruchomiła też specjalną stronę internetową, na której informuje o sprzeniewierzeniu się szpitala nauczaniu moralnemu Kościoła katolickiego.  

Źródło: CNA, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.