USA: brutalne gry komputerowe wpływają na agresywność dzieci i młodzieży

2010-03-03 00:00:00

Craig Anderson, profesor psychologii z uniwersytetu stanowego w Iowa stwierdził, po przebadaniu ponad 130 tys. osób na całym świecie, że narażenie na przemoc w grach komputerowych sprawia, iż dzieci i młodzież stają się bardziej agresywne.

Badania zostały opublikowane w marcowym wydaniu „Biuletynu Psychologicznego” Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego. W artykule stwierdzono, że „narażenie na przemoc w grach komputerowych jest czynnikiem ryzyka wpływającym na pojawienie się w większym stopniu myśli i zachowań agresywnych, a także na obniżenie empatii i pro-społecznych zachowań młodzieży”.

– Możemy teraz z całą stanowczością stwierdzić, że niezależnie od metody badań (...), a także bez względu na kultury (Wschodu i Zachodu) poddane analizie, uzyskuje się takie same rezultaty – powiedział na konferencji prasowej prof. Anderson, który kierował zespołem badawczym.

A skutki są takie, że narażenie na przemoc, zawartą w grach komputerowych, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zachowań agresywnych w perspektywie krótko- i długoterminowej – podkreślił amerykański naukowiec. Dodał, że u osób, które maja kontakt z brutalnymi grami komputerowymi, niezależnie od płci, wieku oraz kultury, w której się wychowują, pojawiają się agresywne myśli i zmniejszają pro-społeczne zachowania.

Badania przeprowadził zespół 8 naukowców, w tym dwóch z Japonii: Akiko Shibuya z uniwersytetu Keio i Nobuko Ihon z uniwersytetu Ochanomizu. Naukowcy analizowali, czy i w jaki sposób brutalne gry komputerowe wpływają na dzieci, młodzież oraz studentów na całym świecie.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.