USA: co czwarty Amerykanin katolikiem

2011-03-30 00:00:00
USA: co czwarty Amerykanin katolikiem

Co czwarty Amerykanin określa siebie jako katolik – wynika z danych statystycznych przeanalizowanych przez Ośrodek ds. Badań Stosowanych w Apostolacie (CARA) katolickiego Uniwersytetu Georgetown. Najnowsze analizy powstały w oparciu o sondaż General Social Survey (GSS) za 2010 rok.

Analizy wskazują, że katolicy nieodmiennie stanowią około 25 proc. liczących ponad 308 mln mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy jednak dostrzeżono, że zatrzymał się trend wzrostowy wśród amerykańskich katolików urodzonych poza USA. Ich odsetek spadł do 23 proc. W 2006 roku wynosił on 29 proc.

Zauważono także, że wśród katolików maleje też tzw. stopień utrzymania. Wynosi on obecnie 68 proc. Oznacza to, że taki odsetek osób wychowanych w wierze katolickiej nadal identyfikuje się ze swym macierzystym wyznaniem. W 1973 stopień ten wynosił 84 proc. Naukowcy przewidują, że przy utrzymaniu obecnego tempa spadku w 2050 roku poziom utrzymania wyniesie 54 proc.

Z raportu wynika, że ok. 47 proc. dorosłych Amerykanów określa siebie jako protestantów, a ponad 5 proc. jako wyznawców prawosławia lub chrześcijańskich Kościołów bezwyznaniowych. 1,6 proc. to żydzi , 1, 2 proc. – hinduiści i buddyści, zaś 0,6 proc – muzułmanie. 18 proc. badanych nie identyfikowała się z żadną religią.

Przedstawiciele CARA już w ubiegłym roku zauważyli, że ogólna liczba wiernych Kościoła katolickiego w USA wzrasta, a ilość dzieci rodzonych i wychowywanych w katolickich rodzinach gwarantuje zastępowalność pokoleń. Ma to także częściowy związek z wydłużaniem się średniej długości życia, konwersjami z innych wyznań i religii oraz przybywaniem do Stanów Zjednoczonych katolików z innych krajów. Od lat 40. ubiegłego wieku odsetek społeczeństwa amerykańskiego określającego siebie jako katolicy utrzymuje się stałym poziomie – od 22 do 25 proc.

Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.