USA: co czwarty Amerykanin katolikiem

2011-03-30 00:00:00
USA: co czwarty Amerykanin katolikiem

Co czwarty Amerykanin określa siebie jako katolik – wynika z danych statystycznych przeanalizowanych przez Ośrodek ds. Badań Stosowanych w Apostolacie (CARA) katolickiego Uniwersytetu Georgetown. Najnowsze analizy powstały w oparciu o sondaż General Social Survey (GSS) za 2010 rok.

Analizy wskazują, że katolicy nieodmiennie stanowią około 25 proc. liczących ponad 308 mln mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy jednak dostrzeżono, że zatrzymał się trend wzrostowy wśród amerykańskich katolików urodzonych poza USA. Ich odsetek spadł do 23 proc. W 2006 roku wynosił on 29 proc.

Zauważono także, że wśród katolików maleje też tzw. stopień utrzymania. Wynosi on obecnie 68 proc. Oznacza to, że taki odsetek osób wychowanych w wierze katolickiej nadal identyfikuje się ze swym macierzystym wyznaniem. W 1973 stopień ten wynosił 84 proc. Naukowcy przewidują, że przy utrzymaniu obecnego tempa spadku w 2050 roku poziom utrzymania wyniesie 54 proc.

Z raportu wynika, że ok. 47 proc. dorosłych Amerykanów określa siebie jako protestantów, a ponad 5 proc. jako wyznawców prawosławia lub chrześcijańskich Kościołów bezwyznaniowych. 1,6 proc. to żydzi , 1, 2 proc. – hinduiści i buddyści, zaś 0,6 proc – muzułmanie. 18 proc. badanych nie identyfikowała się z żadną religią.

Przedstawiciele CARA już w ubiegłym roku zauważyli, że ogólna liczba wiernych Kościoła katolickiego w USA wzrasta, a ilość dzieci rodzonych i wychowywanych w katolickich rodzinach gwarantuje zastępowalność pokoleń. Ma to także częściowy związek z wydłużaniem się średniej długości życia, konwersjami z innych wyznań i religii oraz przybywaniem do Stanów Zjednoczonych katolików z innych krajów. Od lat 40. ubiegłego wieku odsetek społeczeństwa amerykańskiego określającego siebie jako katolicy utrzymuje się stałym poziomie – od 22 do 25 proc.

Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!