USA: co szósty duszpasterz pochodzi z zagranicy

2009-08-04 00:00:00
USA: co szósty duszpasterz pochodzi z zagranicy

Co szósty ksiądz w Stanach Zjednoczonych jest obcokrajowcem. Duchowni z zagranicy stanowią 16 proc. tamtejszego duchowieństwa. Znaczna część kapłanów posługujących w USA przyjechała z krajów afrykańskich czy azjatyckich, zwłaszcza Indii, po zawarciu z amerykańskimi diecezjami kilkuletnich kontraktów.

Choć warunki przyjmowania księży spoza Stanów Zjednoczonych nie są jednakowe we wszystkich diecezjach, wszystkich duchownych jednak obowiązuje dopełnienie kilku procedur. Zalicza się do nich sprawdzenie przeszłości danego księdza, ukończenie przez niego specjalnego kursu dotyczącego środków ostrożności podjętych przez episkopat amerykański w związku z nadużyciami seksualnymi niektórych duchownych, a także dopełnienie formalności imigracyjnych.

W archidiecezji Nowego Jorku przyjmowani z zagranicy księża muszą zobowiązać się do pozostania tam na okres pięciu lat, płynnie posługiwać się językiem angielskim i przywieźć ze sobą wystarczającą ilość pieniędzy potrzebną na zakup samochodu.

Diecezje w stanie Kentucky z kolei wymagają przesłania przez kandydata taśmy wideo z nagraniem jego homilii głoszonej w języku angielskim.

Jak twierdzą odpowiedzialni za przyjmowanie księży z zagranicy w Kalifornii, wielu nowo przybyłych na początku swej posługi doznaje szoku. Spowodowany jest on takimi zachowaniami wiernych jak zwracanie się do księży po imieniu, bezpośredniość w przyznawaniu się niektórych do uzależnienia od narkotyków lub prośba o pomoc w zerwaniu związku homoseksualnego. Innych z kolei razi to, iż kobiety pełnią aktywną rolę podczas liturgii.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.