USA: coraz więcej aptek odmawia sprzedaży środków antykoncepcyjnych
2008-10-23 00:00:00
Nie sprzedajemy cukierków, napojów gazowanych i środków antykoncepcyjnych – obwieszcza nowa apteka w Chantilly w stanie Wirginia. Jest ona kolejną spośród co najmniej siedmiu aptek w USA, która oficjalnie zdecydowała się nie sprzedawać żadnych środków antykoncepcyjnych, nawet za okazaniem recepty – donosi agencja Associated Press.
Aptekę Opieki Bożego Miłosierdzia w Wirginii uroczyście poświęcił 21 października ordynariusz Arlington bp Paul S. Loverde. Choć placówka nie jest związana prawnie z Kościołem katolickim, jej właściciele starają się kierować nauczaniem Kościoła w kwestiach seksualności, dlatego nie sprzedają tu żadnych środków antykoncepcyjnych.
Zdaniem bp. Loverde’a, apteka realizuje wezwanie Ojca Świętego skierowane do wszystkich wiernych, by „przyoblec się w wiarę w życiu publicznym”. – Ta placówka pozwoli rodzinom robić zakupy w środowisku, w którym ich wiara nie musi iść na kompromis – dodał hierarcha, błogosławiąc apteczne półki zapełnione lekarstwami.
Faktycznie już ponad 100 aptek w całym kraju odmawia sprzedaży środków antykoncepcyjnych, choć nie wszystkie mają na to pozwolenia – twierdzą przedstawiciele organizacji broniących życia. W co najmniej siedmiu stanach prawo zmusza farmaceutów do realizacji recept na środki antykoncepcyjne. Wirginia jest jednym z czterech stanów, pozwalających aptekarzom na odmowę ich sprzedaży, nawet za okazaniem recepty, co wzbudza ostre protesty ze strony grup popierających aborcję.
Rok temu Benedykt XVI wezwał aptekarzy-katolików do buntu i odmowy sprzedaży środków antykoncepcyjnych, a zwłaszcza pigułek wczesnoporonnych. Papież przypomniał, że mają oni prawo do sprzeciwu sumienia i odmowy sprzedaży produktów „służących decyzjom w wyraźny sposób niemoralnym, takich jak aborcja czy eutanazja”.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.