USA: coraz więcej nieślubnych dzieci

2012-02-21 00:00:00
USA: coraz więcej nieślubnych dzieci


Już ponad 40 proc. amerykańskich dzieci rodzi się poza związkami małżeńskimi. Ponad połowa – 53 proc. – młodych matek w wieku poniżej 30 lat nie ma męża. Te niepokojące dane, ukazujące głębokie negatywne zmiany w strukturze społecznej, podała amerykańska grupa badawcza "Child Trends" z Waszyngtonu, która przeprowadziła analizy na ten temat.

Podobne badania przeprowadzone w latach 90. XX wieku wykazywały, że poza małżeństwem rodziło ok. jednej trzeciej dzieci. Obecnie odsetek ten wzrósł do 41 procent.

Tendencja wzrostu liczby nieślubnych dzieci w USA sięga lat 60 XX w. To wtedy, w wyniku zmian obyczajowych związanych z narastającą rewolucją seksualną, nasilił się proces emancypacji kobiet. Zmieniło się ich nastawienie do kariery zawodowej. W ostatnich latach proces ten uległ wzmocnieniu w związku ze zmniejszającymi się realnymi dochodami mężczyzn.

Najwięcej pozamałżeńskich dzieci rodzą matki z mniejszości etniczno-rasowych. Ze związków takich pochodzi 73 proc. dzieci czarnych i 53 proc. latynoskich. Wśród białych dzieci nieślubne stanowią 23 procent. Sytuacja ta ulega jednak zmianie i w ostatnim dwudziestoleciu wzrost liczby niezamężnych matek zanotowano głównie wśród młodych białych kobiet ze średnim lub niepełnym wyższym wykształceniem.

Wspomniany trend nie dotyczy grupy najzamożniejszej i najbardziej wykształconej, czyli kobiet z dyplomami wyższych uczelni. Z reguły rodzą one dzieci dopiero po wyjściu za mąż – podaje portal wiara.pl.

Na zróżnicowanie to zwrócił uwagę Charles Murray w wydanej niedawno i szeroko komentowanej książce "Coming Apart". Konserwatywny socjolog opisuje w niej rosnącą przepaść klasową między najzamożniejszą grupą Amerykanów, a warstwą najbiedniejszą, w której jest znacznie mniej małżeństw i dużo więcej rozwodów i nieślubnych dzieci.

Murray, podobnie jak inni badacze o prawicowych poglądach, przypisuje rozkład rodziny m.in. demoralizacji zapoczątkowanej przemianami kulturowymi lat 60.

Źródło: wiara.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!