USA: Coroczna wojna o Boże Narodzenie

2011-12-07 00:00:00
USA: Coroczna wojna o Boże Narodzenie

Telewizja Fox News wypowiedziała wojnę nowej świeckiej tradycji jaką jest walka z Bożym Narodzeniem. Sformułowanie "bożonarodzeniowa choinka" zastąpił określeniem „drzewko świąteczne” gubernator stanu Rhode Island. 
 
W ostatnich latach w USA coraz częściej zdarza się, że wpływowi politycy próbują zakazać używania określenia „Boże Narodzenie”. Do grona walczących z tradycyjną nazwą dołączył gubernator stanu Rhode Island, Lincoln Chafee. 
 
Chafee nazwał 17–metrowy świerk, znajdujący się tuż przed jego siedzibą „drzewkiem świątecznym” - „holiday tree” . Holiday w języku angielskim nie oznacza jednak dokładnie tego, co słowo „święta” w języku polskim, ale określa po prostu dzień wolny od pracy, wakacje, urlop. Stacja Fox News jest oburzona użyciem takiego określenia. „Choinka została zakupiona z okazji świąt Bożego Narodzenia, to dlaczego nazywa się ją „holiday tree”? – zastanawia się dziennikarz Steve Doocy. Telewizja apeluje do widzów, by interweniowali u gubernatora, domagając się poszanowania dla tradycyjnego chrześcijańskiego święta. 
 
Historyk Tim Stanley komentując to zdarzenie na łamach brytyjskiego „The Daily Telegraph” przypomina, że w listopadzie administracja Obamy wprowadziła nowy podatek od choinek w wysokości 15 centów za drzewko. Chociaż, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że opłatę wprowadzono z czysto komercyjnego względu, to jednak – jak podał Tammy Bruce z Fox News – „faktem jest, że podatek ten został pomyślany w celu finansowania komisji powołanej do zwalczania tylko jednej religii – chrześcijaństwa.” 
 
Sformułowanie „drzewko świąteczne” od kilku lat króluje na wszystkich szczeblach amerykańskiego establishmentu. Coraz częściej zamiast tradycyjnego „Merry Christmas”, nawiązującego do Bożego Narodzenia, używa się publicznie jedynie hasła „Happy Holiday Season”. W 2005 r. takie życzenia składał nawet prezydent Bush, a powszechne są one na produkowanych w USA kartkach pocztowych.
 
86 proc. mieszkańców Rhode Island uważa, że gubernator powinien użyć określenia „choinka bożonarodzeniowa”, a nie „drzewko świąteczne”. Polityk jest jednak przekonany, że jego obowiązkiem jest podtrzymywanie świeckiego ducha stanu. Tymczasem, jak zauważa historyk Tim Stanley, Rhode Island rzeczywiście zawsze wyróżniało się na tle innych stanów rygorystycznym przestrzeganiem zasady rozdziału kościoła i państwa, ale nigdy nie zaprzeczało swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu. Administracja tego stanu nigdy nie protestowała przeciw krajowemu Dniu Modlitwy, ani odwoływaniu się do Boga w legislaturze. Zdarzyło się jednak dwukrotnie, że władze próbowały pozbawić szkoły katolickie funduszy publicznych. W 1960 r. Sąd Najwyższy uznał jednak te próby za nielegalne. 
 
Święta chrześcijańskie zawsze były organizowane w Rhode Island z należytym szacunkiem. Mieszkańcy tego kraju przypominają długą tradycję organizowania wspólnej Wigilii. W 1959 r. w Life Magazine ukazał się artykuł, opisujący uroczystą Wigilię zorganizowaną dla ludzi chorych i biednych ze stanu przez ówczesnego gubernatora Del Sesto. Starsi ludzie przybywali na wieczerzę o kulach i na wózkach inwalidzkich, byli przyjmowani przez Świętego Mikołaja oraz Miss Rhode Island. To były bardzo przejmujące spotkania. Tim Stanley zwraca uwagę, że „to nie było jakieś tam bezwyznaniowe, czy też międzywyznaniowe” <<Święto Pokoju i Sprawiedliwości>>, ale Wigilia Bożego Narodzenia. Co się zmieniło od 1959 r.?” – pyta. „Dziś coraz mniej ludzi wierzy w Boga a coraz więcej ceni życie w wielowyznaniowym społeczeństwie, które nie narzuca swoich przekonań innym. Ale ta rewolucja w myśleniu nie pochodzi z powietrza, ale od lat jest inspirowana i promowana przez liberałów. Po 1960 roku, pokolenie przywódców politycznych zdecydowało, że najlepszym miernikiem równości jest różnorodność. Zajęli się oni więc usuwaniem ze sfery publicznej wszelkich śladów wiary Ojców Założycieli Ameryki. Kiedyś Amerykanie byli zjednoczeni dzięki wierze chrześcijańskiej, teraz są przez nią podzieleni” – konkluduje komentator. 
 
 
Źródło: The Daily Telegraph, AS.
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.