USA: demokraci tuszują proaborcyjne poglądy
2008-09-08 00:00:00
Senator Joe Biden, kandydat demokratów na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, wyznał publicznie, że jako katolik wierzy, iż ludzkie życie zaczyna się w momencie poczęcia. Deklarację polityka – wypowiedzianą w popularnym programie NBC "Meet the Press" – dziennik "New York Times" uznał za odejście od partyjnej doktryny demokratów w sprawie aborcji.
Biden powiedział, że niezbyt często rozmawia o swojej wierze, a kwestia określenia początku ludzkiego życia to dla niego sprawa bardzo osobista. Przyjmuje jednak, jako element wiary, że życie zaczyna się w momencie poczęcia. Dodał zarazem, iż narzucanie tego poglądu innym ludziom wydaje mu się niewłaściwe w "pluralistycznym społeczeństwie".
Jednocześnie kandydat demokratów na fotel prezydenta USA, senator Barack Obama w programie telewizji ABC uznał za "zbyt nonszalancką" swą niedawną publiczną wypowiedź, że nie płacą mu za udzielanie odpowiedzi na pytania typu: kiedy zaczyna się ludzkie życie. – Chciałem tylko powiedzieć, że nie sądzę, bym był w stanie udzielić odpowiedzi na tego typu teologiczne pytania – wyjaśnił Obama.
– Wiem na pewno, że to kwestia moralna, z którą borykają się cały czas rodziny, i nie sądzę, by rząd penalizując decyzje tych rodzin, pomagał im w tych zmaganiach i najlepiej przyczyniał się do ograniczenia aborcji. Lepszą reakcją – i to znajduje odzwierciedlanie w programie Partii Demokratycznej – jest próba zapewnienia, że młode matki lub kobiety w nieoczekiwanej lub trudnej ciąży, miałyby ten rodzaj potrzebnego wsparcia, by podjąć różne decyzje, łącznie z adopcją i utrzymaniem dziecka – oświadczył polityk w niedzielnym programie telewizyjnym.
Zdaniem "New York Timesa" ostatnie wypowiedzi demokratycznych kandydatów do Białego Domu są próbą stawienia czoła faktowi, że republikańska kandydatka na stanowisko wiceprezydenta, gubernator Sarah Palin – znana ze w swej nieugiętej postawy antyaborcyjnej, matka pięciorga dzieci, która pięć miesięcy temu zdecydowała się urodzić syna z zespołem Downa – mocno ożywiła konserwatywny elektorat Partii Republikańskiej.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.