USA: drastycznie ograniczono grupę osób zwolnionych ze świadczenia amoralnych usług zdrowotnych

2011-08-09 00:00:00
USA: drastycznie ograniczono grupę osób zwolnionych ze świadczenia amoralnych usług zdrowotnych


W ponad połowie amerykańskich stanów instytucje świadczące usługi zdrowotne stosują się do zaleceń lokalnych władz, zgodnie z którymi zobowiązane są do świadczenia amoralnych usług, takich jak aborcja czy sterylizacja, które są finansowane z ubezpieczenia zdrowotnego pacjenta. Istnieje jednak kilka wyłączeń, które pozwalają wierzącym uniknąć stosowania się do tych zasad. Wydane ostatnio przez federalny departament zdrowia zalecenia drastycznie ograniczają grupę osób, zwolnionych ze świadczenia amoralnych usług. 

Z dostarczania środków antykoncepcyjnych i świadczenia aborcji oraz sterylizacji – zgodnie z nowymi wytycznymi federalnymi – mają być zwolnieni ci pracownicy, którzy są zatrudnieni w instytucjach, które za nadrzędny cel uznają krzewienie wartości religijnych. Ponadto inne cele i dogmaty religijne tych instytucji muszą być podzielane przez prawie wszystkich zatrudnionych w niej pracowników, tak samo jak odbiorcami ich usług muszą być osoby w przeważającej mierze podzielające ich wartości. Dodatkowo instytucje te muszą także być organizacjami non profit, zgodnie z wytycznymi Internal Revenue Code.

Rzeczniczka departamentu zdrowia powiedziała agencji CNS, że wszystkie cztery kryteria muszą być spełnione, aby zwolnienie miało zastosowanie. Dodała, że warunki określające wyłączenie ze świadczenia pewnych usług stworzono w oparciu o takie wyłączenia funkcjonujące obecnie w siedmiu stanach. Nie zgodziła się jednak wymienić tych stanów.

Według prawników, zwolnienia te mogą nie mieć zastosowania w odniesieniu do instytucji religijnych świadczących pomoc społeczną, usługi w zakresie lecznictwa, a nawet w odniesieniu do katolickich szkół i uczelni, do których uczęszcza większość osób niereligijnych.

Sąd Najwyższy USA rozpatrywał dotychczas dwa wnioski o możliwość niestosowania się do wewnętrznych wytycznych dot. świadczenia amoralnych usług zdrowotnych w Nowym Jorku i w Sacramento, w stanie Kalifornia. Za każdym razem wydał odpowiedź odmowną.

Według Michaela F. Mosesa, głównego doradcy prawnego Amerykańskiej Konferencji Biskupów Katolickich, proponowane zwolnienia są najbardziej restrykcyjne z zastosowanych kiedykolwiek przez władze federalne.

Zgodnie z nauczaniem Kościoła stosowanie środków antykoncepcyjnych jest grzechem, a osoby wierzące nie powinny uczestniczyć w procederze produkcji i sprzedaży tego typu środków. Tak samo nie jest dopuszczalne przeprowadzanie zabiegów ubezpładniających, ani zalecanie i sprzedawanie środków poronnych, powodujących obumarcie dziecka poczętego.

Do tej pory 28 stanów wymagało, aby pracownicy służby zdrowia sprzedawali środki antykoncepcyjne i świadczyli usługi sterylizacyjne oraz aborcyjne, a 17 stanów zezwalało na zwolnienie ze świadczenia tego typu usług ze względu na poglądy religijne. 

Źródło: CNS, AS

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.