USA: duszpasterz armii mówi o skandalicznym ignorowaniu ustawy o małżeństwie
2011-10-04 00:00:00

Duszpasterz amerykańskich sił zbrojnych, abp Timothy Broglio skrytykował nowe wytyczne Pentagonu dot. udzielania ślubów jawnym pederastom i lesbijkom w bazach wojskowych. Hierarcha podkreślił, że „wydają się one lekceważyć prawo federalne”.
Arcybiskup zareagował na notatki służbowe nadesłane przez przedstawicieli Pentagonu 30 września b.r., zaledwie 10 dni po oficjalnym zakończeniu polityki anty-homoseksualnej („Don’t Ask, Don’t tell”) w armii.
„Nowa polityka Pentagonu, jak wynika z tych dwóch notatek, wydaje się ignorować ustawę o obronie małżeństwa DOMA, która została podpisana prawie 15 lat temu i wciąż pozostaje w mocy" – napisał w specjalnym oświadczeniu przełożony kapelanów amerykańskich.
W jednej z notatek, podsekretarz w departamencie obrony Clifford Stanley stwierdza, że „kapelan wojskowy może uczestniczyć lub prowadzić prywatne ceremonie (homoseksualne), pod warunkiem, że nie są one zakazane w danym stanie i są zgodne z lokalnym prawem".
Przedstawiciele Pentagonu - zarówno Stanley, jak i główny doradca w departamencie obrony, Jeh Johnson - podkreślili, że uroczystości par tej samej płci są uroczystościami przede wszystkim prywatnymi, dlatego też nie ma obowiązku, ale można użyczać wojskowych pomieszczeń dla ich przeprowadzenia, Tak samo, personel wojskowy nie ma obowiązku, ale może w nich uczestniczyć.
Stanley i Johnson chcieli przerzucić niejako odpowiedzialność prowadzenia ceremonii dla par osób tej samej płci na kapelanów wojskowych, bez konieczności angażowania w nie personelu wojskowego, zwłaszcza dowódców. Napisali oni m.in., że „prywatne funkcje, w tym działania religijne nie są oficjalnymi działaniami Departamentu Obrony”, a także, że „udział kapelana wojskowego w prywatnej ceremonii nie stanowi zachęty ze strony departamentu obrony do organizowania takich ceremonii”.
Arcybiskup Broglio wyraził jednak niezadowolenie z widocznej próby ominięcia ustawy federalnej o obronie małżeństwa (DOMA), która definiuje w prawie federalnym małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.
- Podsekretarz Stanley nie może mówić, że kapelani mogą brać udział w prywatnych ceremoniach, „o ile nie jest to zakazane przez obowiązujące w danych stanach prawo i przepisy lokalne”, nie wspominając nic o prawie federalnym i obowiązującej wciąż ustawie, zakazującej „małżeństw” osób tej samej płci – stwierdził hierarcha.
Abp Broglio powiedział wyraźnie, że wykorzystywanie baz wojskowych i personelu do działań uważanych za nieważne zarówno przez prawo federalne, jak i 44 stany, będzie służyć do „osłabiania woli narodu amerykańskiego", nawet jeśli będą one wykonywane tylko w tych stanach, w których ustawodawcy lub sędziowie zezwolili na zawieranie „homo-małżeństw”.
Duszpasterz wojskowy przypomniał, że w 1996 r. przyjęto ustawę DOMA dzięki staraniom znacznej większości w Kongresie i ówczesnego prezydenta Clintona. Dodał, że obecnie naród amerykański podąża niebezpieczną ścieżką, gdyż wolę całego narodu mogą zmieniać mianowani urzędnicy.
Źródło: CNA, AS
Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!