USA: duszpasterz armii mówi o skandalicznym ignorowaniu ustawy o małżeństwie
2011-10-04 00:00:00

Duszpasterz amerykańskich sił zbrojnych, abp Timothy Broglio skrytykował nowe wytyczne Pentagonu dot. udzielania ślubów jawnym pederastom i lesbijkom w bazach wojskowych. Hierarcha podkreślił, że „wydają się one lekceważyć prawo federalne”.
Arcybiskup zareagował na notatki służbowe nadesłane przez przedstawicieli Pentagonu 30 września b.r., zaledwie 10 dni po oficjalnym zakończeniu polityki anty-homoseksualnej („Don’t Ask, Don’t tell”) w armii.
„Nowa polityka Pentagonu, jak wynika z tych dwóch notatek, wydaje się ignorować ustawę o obronie małżeństwa DOMA, która została podpisana prawie 15 lat temu i wciąż pozostaje w mocy" – napisał w specjalnym oświadczeniu przełożony kapelanów amerykańskich.
W jednej z notatek, podsekretarz w departamencie obrony Clifford Stanley stwierdza, że „kapelan wojskowy może uczestniczyć lub prowadzić prywatne ceremonie (homoseksualne), pod warunkiem, że nie są one zakazane w danym stanie i są zgodne z lokalnym prawem".
Przedstawiciele Pentagonu - zarówno Stanley, jak i główny doradca w departamencie obrony, Jeh Johnson - podkreślili, że uroczystości par tej samej płci są uroczystościami przede wszystkim prywatnymi, dlatego też nie ma obowiązku, ale można użyczać wojskowych pomieszczeń dla ich przeprowadzenia, Tak samo, personel wojskowy nie ma obowiązku, ale może w nich uczestniczyć.
Stanley i Johnson chcieli przerzucić niejako odpowiedzialność prowadzenia ceremonii dla par osób tej samej płci na kapelanów wojskowych, bez konieczności angażowania w nie personelu wojskowego, zwłaszcza dowódców. Napisali oni m.in., że „prywatne funkcje, w tym działania religijne nie są oficjalnymi działaniami Departamentu Obrony”, a także, że „udział kapelana wojskowego w prywatnej ceremonii nie stanowi zachęty ze strony departamentu obrony do organizowania takich ceremonii”.
Arcybiskup Broglio wyraził jednak niezadowolenie z widocznej próby ominięcia ustawy federalnej o obronie małżeństwa (DOMA), która definiuje w prawie federalnym małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.
- Podsekretarz Stanley nie może mówić, że kapelani mogą brać udział w prywatnych ceremoniach, „o ile nie jest to zakazane przez obowiązujące w danych stanach prawo i przepisy lokalne”, nie wspominając nic o prawie federalnym i obowiązującej wciąż ustawie, zakazującej „małżeństw” osób tej samej płci – stwierdził hierarcha.
Abp Broglio powiedział wyraźnie, że wykorzystywanie baz wojskowych i personelu do działań uważanych za nieważne zarówno przez prawo federalne, jak i 44 stany, będzie służyć do „osłabiania woli narodu amerykańskiego", nawet jeśli będą one wykonywane tylko w tych stanach, w których ustawodawcy lub sędziowie zezwolili na zawieranie „homo-małżeństw”.
Duszpasterz wojskowy przypomniał, że w 1996 r. przyjęto ustawę DOMA dzięki staraniom znacznej większości w Kongresie i ówczesnego prezydenta Clintona. Dodał, że obecnie naród amerykański podąża niebezpieczną ścieżką, gdyż wolę całego narodu mogą zmieniać mianowani urzędnicy.
Źródło: CNA, AS
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.