USA: dyrektor szpitala przeprasza pielęgniarki za zmuszanie do asystowania przy aborcji

2010-05-06 00:00:00
USA: dyrektor szpitala przeprasza pielęgniarki za zmuszanie do asystowania przy aborcji

Dyrektor jednego z nowojorskich szpitali, który zamierzał ukarać osiem pielęgniarek za odmowę uczestniczenia w procedurze aborcyjnej, wstrzymał postępowanie w tej sprawie i przeprosił niektóre z nich. Trzy pracownice szpitala wciąż są jednak zagrożone pozbawieniem pracy za odmowę asystowania przy „zabiegach” aborcji, które rzekomo były nagłymi wypadkami.

Chodzi o uniwersytecką klinikę Nassau University Medical Center. Zdaniem dyrektora szpitala Artura Gianelli, ordynator oddziału ginekologicznego był przekonany, że trzy inne pacjentki znajdowały się w stanie zagrożenia życia i pielęgniarki powinny były natychmiast udać się na salę operacyjną, by pomagać aborcjoniście przy „zabiegu” uśmiercenia dzieci poczętych.

Dyrektor szpitala poinformował, że obecnie wdrażane są nowe procedury określające, w jakich przypadkach pracownik służby zdrowia będzie mógł odmówić udziału w określonych zabiegach. Lekarz będzie musiał wyraźnie stwierdzić i złożyć w tym celu odpowiednią deklarację, określającą, czy sytuacja faktycznie jest nagła.

Obecnie w szpitalu obowiązują przepisy zgodnie z którymi personel medyczny może odmówić uczestniczenia w określonych procedurach, które są sprzeczne z sumieniem lub przekonaniami religijnymi – z wyjątkiem sytuacji nagłych. Pracownik, który odmówi uczestniczenia w procedurze ratującej życie pacjenta może zostać zwolniony.

Tego typu regulacje, zdaniem Alliance Defense Fund są niezgodne z prawem obowiązującym w stanie Nowy Jork oraz z prawem federalnym, które nie przewiduje przymuszania pracowników o przekonaniach pro-life do procedur sprzecznych z ich sumieniem lub wyznawaną religią, nawet w sytuacjach nagłych.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...