USA: dzięki akcji TFP odwołano bluźnierczą sztukę
2010-04-07 00:00:00

Dzięki akcji protestacyjnej, zainicjowanej przez amerykańskie Stowarzyszenie Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) uniwersytet w Stephenville w stanie Teksas zrezygnował z wystawiania tuż przed świętami wielkanocnymi bluźnierczej „sztuki” „Corpus Christi”. Przedstawienie to ukazuje Pana Jezusa i Apostołów jako homoseksualistów.
Dzień przed terminem planowanego przedstawienia, 26 marca br. władze uniwersytetu wydały oświadczenie, w którym poinformowały, że „sztuka” nie będzie wystawiana. Oświadczenie pojawiło się po ogromnym proteście internetowym zorganizowanym przez Akcję Studencką TFP, do której przyłączyli się licznie studenci, ich rodzice i mieszkańcy miasteczka Stephenville w stanie Teksas. Protestujący wysyłali e-maile na adres uniwersytetu z krótką informacją: „Bluźnierstwo nie jest wolnością słowa. Odwołajcie sztukę”.
Skandaliczne przedstawienie potępił także zastępca gubernatora Teksasu, David Dewhurst, który powiedział, że wolność słowa nie daje nikomu prawa do wykorzystywania funduszy rządowych do przedstawiania aktów, które są moralnie naganne.
– Teksańczycy nie zasługują na to, aby ciężko zarobione pieniądze podatników były wykorzystywane do deprecjonowania ich religii – podkreślił oburzony wicegubernator. Skrytykował także władze uczelni, które jako instytucja publiczna, finansowana z pieniędzy podatników, działa w sprzeczności z wszelkimi normami „scholastycznej doskonałości i w ogóle przyzwoitości”.
Młodzi z Akcji Studenckiej TFP dziękują wszystkim, którzy włączyli się do protestu.
Źródło: TFP.org, AS
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.