USA: dzwony są uciążliwe zaś inne źródła hałasu już nie

2009-09-11 00:00:00
USA: dzwony są uciążliwe zaś inne źródła hałasu już nie

Przedstawiciele katolickiej parafii św. Marka oraz dwóch wspólnot protestanckich (baptystycznej wspólnoty First Christian Church i parafii Chrystusa Króla z konserwatywnego odłamu Charyzmatycznego Kościoła Episkopalnego - Liturgical Charismatic Church) pozwali wspólnie władze Phoenix w stanie Arizona za to, że zabraniają im używać kościelnych dzwonów, na podstawie wybiórczej interpretacji przepisów o hałasie.

Pastor Rick Painter z parafii Chrystusa Króla został 3 czerwca br. skazany na 10 dni więzienia w zawieszeniu i trzy lata nadzoru kuratorskiego za „hałas”, jaki powodował, używając elektronicznie zaprogramowanych dzwonów. Skargę złożyli właściciele czterech sąsiadujących ze świątynią domów.

Pastor tłumaczy, że poziom hałasu spowodowany przez dzwony, które wygrywają krótki motyw z „Mesjasza” Händla co godzinę, między 8 rano a 8 wieczorem, nie przekracza 67 decybeli – a więc poziomu charakteryzującego zwykłą rozmowę.

– To prawda, że ludzie mogą usłyszeć dzwony dzwoniące nawet tak cicho. Bo mimo wszystko dzwony są po to, by je słyszeć. Ale problem w tym, że władze miejskie stosują przepisy niekonsekwentnie, używając ich przeciwko spokojnemu dźwiękowi, który oddaje cześć Bogu, a jednocześnie robiąc wyjątki w stosunku do innych – zauważa pastor.

Sąd uznał, że dzwony kościelne mogą się odzywać tylko dwa razy w niedzielę i ustalone święta religijne, za każdym razem nie dłużej niż 2 minuty. Poziom hałasu nie może przekraczać przy tym 60 decybeli. Katolicka agencja CNA przypomina, że szept generuje hałas na poziomie 30 decybeli, a zwykła rozmowa między 60 a 70 decybeli.

Eric Stanley, prawnik z chrześcijańskiej organizacji Alliance Defense Fund (ADF), która reprezentuje parafię św. Marka oraz obie wspólnoty ewangelickie w tej sprawie, podkreślił, że przepisy miejskie dotyczące hałasu są niezgodne z konstytucją i stosuje się je po to, by wyeliminować religijne, tradycyjne formy wyrażania czci. Przypomniał, że samochody-lodziarnie, wygrywające natrętne melodyjki, powodują większy hałas, a nikt nie ma nic przeciwko nim.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.