USA: dzwony są uciążliwe zaś inne źródła hałasu już nie
2009-09-11 00:00:00

Przedstawiciele katolickiej parafii św. Marka oraz dwóch wspólnot protestanckich (baptystycznej wspólnoty First Christian Church i parafii Chrystusa Króla z konserwatywnego odłamu Charyzmatycznego Kościoła Episkopalnego - Liturgical Charismatic Church) pozwali wspólnie władze Phoenix w stanie Arizona za to, że zabraniają im używać kościelnych dzwonów, na podstawie wybiórczej interpretacji przepisów o hałasie.
Pastor Rick Painter z parafii Chrystusa Króla został 3 czerwca br. skazany na 10 dni więzienia w zawieszeniu i trzy lata nadzoru kuratorskiego za „hałas”, jaki powodował, używając elektronicznie zaprogramowanych dzwonów. Skargę złożyli właściciele czterech sąsiadujących ze świątynią domów.
Pastor tłumaczy, że poziom hałasu spowodowany przez dzwony, które wygrywają krótki motyw z „Mesjasza” Händla co godzinę, między 8 rano a 8 wieczorem, nie przekracza 67 decybeli – a więc poziomu charakteryzującego zwykłą rozmowę.
– To prawda, że ludzie mogą usłyszeć dzwony dzwoniące nawet tak cicho. Bo mimo wszystko dzwony są po to, by je słyszeć. Ale problem w tym, że władze miejskie stosują przepisy niekonsekwentnie, używając ich przeciwko spokojnemu dźwiękowi, który oddaje cześć Bogu, a jednocześnie robiąc wyjątki w stosunku do innych – zauważa pastor.
Sąd uznał, że dzwony kościelne mogą się odzywać tylko dwa razy w niedzielę i ustalone święta religijne, za każdym razem nie dłużej niż 2 minuty. Poziom hałasu nie może przekraczać przy tym 60 decybeli. Katolicka agencja CNA przypomina, że szept generuje hałas na poziomie 30 decybeli, a zwykła rozmowa między 60 a 70 decybeli.
Eric Stanley, prawnik z chrześcijańskiej organizacji Alliance Defense Fund (ADF), która reprezentuje parafię św. Marka oraz obie wspólnoty ewangelickie w tej sprawie, podkreślił, że przepisy miejskie dotyczące hałasu są niezgodne z konstytucją i stosuje się je po to, by wyeliminować religijne, tradycyjne formy wyrażania czci. Przypomniał, że samochody-lodziarnie, wygrywające natrętne melodyjki, powodują większy hałas, a nikt nie ma nic przeciwko nim.
Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.