USA: ekskomunika za popieranie kapłaństwa kobiet

2008-11-13 00:00:00

O. Roy Bourgeois z amerykańskiego zgromadzenia misyjnego Maryknoll musi wycofać się ze swych publicznych deklaracji, otwarcie popierających kapłaństwo kobiet w Kościele katolickim. W innym przypadku grozi mu ekskomunika – donosi tygodnik "National Catholic Reporter".

Kongregacja Nauki Wiary w liście skierowanym do duchownego 21 października dała mu 30 dni na zweryfikowanie poglądów na temat wyświęcania kobiet na kapłanki. Wynika to z pisma, stanowiącego odpowiedź o. Bourgeois na zarzuty postawione przez watykańską Kongregację. W liście rozsyłanym drogą elektroniczną przez adwokata misjonarza, zakonnik podtrzymuje swoje stanowisko wobec ordynowania kobiet na księży, twierdząc, że jest ono konsekwencją jego wszystkich działań związanych z walką o pokój i sprawiedliwość społeczną.

Zdaniem inicjatora ruchu społecznego protestu przeciwko Amerykańskiej Szkole Wojskowej dla Ameryk, zakaz ordynowania kobiet w Kościele katolickim jest wyrazem niesprawiedliwości. „Mówmy jasno, odważnie i kroczmy solidarnie, tak jak zrobiłby Jezus, z kobietami w Kościele, które są powoływane do kapłaństwa” – napisał o. Bourgeois w liście do Kongregacji Nauki Wiary, datowanym na 7 listopada br.

9 sierpnia br. w Lexington, w stanie Kentucky, duchowny uczestniczył w "święceniach kapłańskich" Janice Sevre-Duszynskiej z Kościoła Unitarian Uniwersalistów. Wyświęciła ją "biskup" Dana Reynolds z Kalifornii. W czasie ceremonii misjonarz miał wygłosić homilię.

O. Roy Bourgeois MM jest kapłanem od 36 lat. Zasłynął jako twórca społecznego ruchu protestu przeciwko Amerykańskiej Szkole Wojskowej dla Ameryk w Fort Benning, w stanie Georgia, noszącej obecnie nazwę Western Hemisphere Institute for Security Cooperation. W szkole tej – według niego – uczy się technik tortur i przygotowuje się przywódców paramilitarnych jednostek działających na terenie Ameryki Łacińskiej. Za udział w demonstracjach zakonnik trafił nawet do więzienia.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.