USA: grupa chrześcijan asyryjskich przyjęta do Kościoła katolickiego
2008-05-20 00:00:00
Kościół katolicki obrządku chaldejskiego w Kalifornii przyjął do swojej wspólnoty biskupa diecezji San José i ok. 3 tys. duchownych i wiernych należących do Asyryjskiego Kościoła Wschodu. Bp Mar Bawai został w listopadzie 2005 r. zawieszony przez Święty Synod swojego Kościoła za publiczną obronę prymatu papieża.
Po surowej reakcji Kościoła asyryjskiego na wydany przez bp. Bawai tekst „Stanowisko Kościoła wschodniej tradycji teologicznej w kwestii jedności Kościoła i pełnej komunii”, w której wskazywał on na konieczność przyjęcia prymatu papieża, hierarcha ten założył Asyryjską Katolicką Diecezję Apostolską. Od początku swojego istnienia nawiązywała ona coraz bliższe stosunki z katolicką diecezją obrządku chaldejskiego św. Piotra Apostoła z siedzibą w El Cajon koło San Diego.
17 stycznia 2008 r. duchowieństwo nowej diecezji przyjęło „Deklarację intencji”, w której wyrażało wolę „wejścia w pełną komunię z Kościołem katolickim” i „wznowienia kościelnej jedności z chaldejskim Kościołem katolickim”. Pod koniec marca br. duchowni zaprzyjaźnionych wspólnot wspólnie odmówili katolickie wyznanie wiary przed ołtarzem katedry św. Piotra w San Diego.
Uroczysta ceremonia odbyła się w dniach 10 i 11 maja w kościele św. Tomasza w Turlock i kościele św. Mateusza w Ceres. Poza biskupem i ok. 3 tys. wiernych w komunię z Kościołem katolickim wstąpiło 6 księży oraz 30 diakonów i subdiakonów Asyryjskiego Kościoła Wschodu.
Asyryjski Kościół Wschodu to dawny starożytny Kościół nestoriański, powstały na ziemiach dzisiejszego Iraku. Jest pierwszą wspólnotą, która odłączyła się od Kościoła powszechnego. Jej członkowie wyznają pogląd sformułowany przez patriarchę konstantynopolskiego Nestoriusza, zgodnie z którym ze współistnienia w Jezusie natury boskiej i ludzkiej nie wynika jedność osoby Jezusa jako Boga-człowieka. Za herezję tę patriarcha został potępiony i złożony z urzędu na Soborze Efeskim w 431 r. Do rozłamu doszło ok. 451 r. W połowie XIX w. Kościół zmienił nazwę na obecną, nawiązując do swoich rodzimych terenów, na których w starożytności istniała Asyria.
Trwające od połowy XVI w. próby zjednoczenia nestorian z Rzymem zaowocowały powstaniem katolickiego Kościoła chaldejskiego. Na jego czele stoi zwierzchnik, noszący tytuł patriarchy Babilonii dla chaldejczyków. Od 3 grudnia 2003 r. urząd ten pełni 80-letni obecnie kard. Emmanuel III Delly.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.