USA: grupa chrześcijan asyryjskich przyjęta do Kościoła katolickiego

2008-05-20 00:00:00
USA: grupa chrześcijan asyryjskich przyjęta do Kościoła katolickiego

Kościół katolicki obrządku chaldejskiego w Kalifornii przyjął do swojej wspólnoty biskupa diecezji San José i ok. 3 tys. duchownych i wiernych należących do Asyryjskiego Kościoła Wschodu. Bp Mar Bawai został w listopadzie 2005 r. zawieszony przez Święty Synod swojego Kościoła za publiczną obronę prymatu papieża.

Po surowej reakcji Kościoła asyryjskiego na wydany przez bp. Bawai tekst „Stanowisko Kościoła wschodniej tradycji teologicznej w kwestii jedności Kościoła i pełnej komunii”, w której wskazywał on na konieczność przyjęcia prymatu papieża, hierarcha ten założył Asyryjską Katolicką Diecezję Apostolską. Od początku swojego istnienia nawiązywała ona coraz bliższe stosunki z katolicką diecezją obrządku chaldejskiego św. Piotra Apostoła z siedzibą w El Cajon koło San Diego.

17 stycznia 2008 r. duchowieństwo nowej diecezji przyjęło „Deklarację intencji”, w której wyrażało wolę „wejścia w pełną komunię z Kościołem katolickim” i „wznowienia kościelnej jedności z chaldejskim Kościołem katolickim”. Pod koniec marca br. duchowni zaprzyjaźnionych wspólnot wspólnie odmówili katolickie wyznanie wiary przed ołtarzem katedry św. Piotra w San Diego.

Uroczysta ceremonia odbyła się w dniach 10 i 11 maja w kościele św. Tomasza w Turlock i kościele św. Mateusza w Ceres. Poza biskupem i ok. 3 tys. wiernych w komunię z Kościołem katolickim wstąpiło 6 księży oraz 30 diakonów i subdiakonów Asyryjskiego Kościoła Wschodu.

Asyryjski Kościół Wschodu to dawny starożytny Kościół nestoriański, powstały na ziemiach dzisiejszego Iraku. Jest pierwszą wspólnotą, która odłączyła się od Kościoła powszechnego. Jej członkowie wyznają pogląd sformułowany przez patriarchę konstantynopolskiego Nestoriusza, zgodnie z którym ze współistnienia w Jezusie natury boskiej i ludzkiej nie wynika jedność osoby Jezusa jako Boga-człowieka. Za herezję tę patriarcha został potępiony i złożony z urzędu na Soborze Efeskim w 431 r. Do rozłamu doszło ok. 451 r. W połowie XIX w. Kościół zmienił nazwę na obecną, nawiązując do swoich rodzimych terenów, na których w starożytności istniała Asyria.

Trwające od połowy XVI w. próby zjednoczenia nestorian z Rzymem zaowocowały powstaniem katolickiego Kościoła chaldejskiego. Na jego czele stoi zwierzchnik, noszący tytuł patriarchy Babilonii dla chaldejczyków. Od 3 grudnia 2003 r. urząd ten pełni 80-letni obecnie kard. Emmanuel III Delly.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.