USA: handel życiem opłacany z funduszy publicznych
2009-06-30 00:00:00
Naukowcy ze stanu Nowy Jork, dokonujący eksperymentów na embrionalnych komórkach macierzystych, jako pierwsi w USA będą mogli płacić z publicznych pieniędzy dawczyniom komórek jajowych. Zgodę na to wydał nowojorski komitet zarządzający funduszami stanowymi na badania na komórkach macierzystych, Empire State Stem Cell Board. Kobieta-dawczyni będzie mogła otrzymywać nawet do 10 tysięcy dolarów.
Zwolennicy tego typu eksperymentów uważają, że gratyfikacja finansowa dla dawczyń jest konieczna, by rozwijać badania. Przeciwnicy podkreślają, że w ten sposób ludzkie ciało będzie postrzegane jako zwykły towar. Doprowadzi to do wykorzystywania kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.
Dyrektor Katolickiego Instytutu Etyki i Osoby Ludzkiej w Westchester, ks. Thomas Berg uważa, że nowa sytuacja, stanowić będzie „nadmierną zachętę do nadużyć”. Duchowny był jedynym członkiem rady zarządzającej funduszami na badania na komórkach macierzystych, który sprzeciwił się decyzji o wynagradzaniu dawczyń komórek jajowych. Ta właśnie instytucja będzie zajmowała się wyceną i przyznawaniem grantów w konkretnych przypadkach.
W maju br. amerykański episkopat rozpoczął kampanię przeciwko rządowemu projektowi ustawy o badaniach na embrionalnych komórkach macierzystych. Biskupi wezwali wiernych, by wysyłali swoje protesty do Kongresu i Krajowego Instytutu Zdrowia w Departamencie Zdrowia.
Kilka dni temu Barack Obama rozwiązał przed upływem kadencji Prezydencką Radę ds. Bioetyki (PCBE). Najprawdopodobniej lewicowemu prezydentowi chodziło o krytykę, którą członkowie Rady wysunęli wobec propagowanych przez niego projektów badań na embrionalnych komórkach macierzystych.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.