Diecezje anglikańskie w Stanach Zjednoczonych nadal proponują jako kandydatów na „biskupów” osoby publicznie deklarujące swój homoseksualizm. W Los Angeles wśród kandydatów na ten urząd znalazł się 42-letni pastor John Kirkley, żyjący w związku homoseksualnym z innym mężczyzną oraz 55-letnia lesbijka, Mary Douglas Glasspool. Natomiast w sobotę w gronie kandydatów na „biskupa” anglikańskiego w Minnesocie znalazła się 47-letnia lesbijka, Bonnie Perry.
Sprawa ta spowodowała poważne napięcia w łonie Wspólnoty Anglikańskiej. W związku z protestami wobec mianowania w r. 2003 na „biskupa” pastora homoseksualisty władze Wspólnoty episkopalnej w USA obiecały zaniechać mianowania w przyszłości kandydatów „których styl życia” stanowiłby wyzwanie wobec Wspólnoty. W ubiegłym miesiącu postanowiły jednak, by wszelkie posługi były dostępne dla pederastów.
Diecezja w Minnesocie dokona wyboru spośród trzech kandydatów 31 października, natomiast diecezja w Los Angeles wybierze jednego z sześciu kandydatów 4 grudnia. W oświadczeniu opublikowanym 27 lipca zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, Rowan Williams uznał możliwość „dwutorowej drogi” z jednej strony uwzględniającej aspiracje tradycyjnych anglikanów, a z drugiej tych, którzy akceptują błogosławienie par homoseksualnych oraz powoływanie homoseksualistów na duchownych. Działania Arcybiskupa Canterbury mają zapobiec ostatecznej schizmie w łonie światowej Wspólnoty Anglikańskiej.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.