USA: instytucja małżeństwa umiera

2011-12-16 00:00:00
USA: instytucja małżeństwa umiera

Zaledwie co drugi dorosły Amerykanin pozostaje w związku małżeńskim – wynika z badań Pew Research Center zleconych przez magazyn "Time". To najniższa liczba w historii USA. 

W związku małżeńskim pozostaje dziś zaledwie 51 proc. pełnoletnich Amerykanów, podczas gdy w 1960 r. było ich aż 72 proc. Jeszcze większy spadek zanotowano w grupie wiekowej 18-29 lat – w małżeństwie żyje tylko 20 proc. osób w tym wieku, w 1960 r. takich osób było 59 proc.

Co ciekawe, większość osób żyjących dziś w Stanach Zjednoczonych bez ślubu, to osoby bez wykształcenia wyższego. Małżeństwo zawarło 48 proc. z nich. Osoby z dyplomem uczelni wyższej znacznie chętniej stają na ślubnym kobiercu – 64 proc. absolwentów ma męża lub żonę.

Kiedy w 1978 r. po raz pierwszy zapytano Amerykanów, czy uważają instytucję małżeństwa za przestarzałą, odpowiedzi twierdzącej udzieliło 28 proc., w badaniu z 2010 r. taką opinię podzielało już 39 proc. obywateli USA. Mimo tego, ponad ¾ Amerykanów uważa rodzinę, za najważniejszą sprawę w ich życiu. 

Źródło: usnews.com
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.