USA: interdykt dla zakonnicy za popieranie kapłaństwa kobiet

2008-06-30 00:00:00

Amerykańska szarytka siostra Louise Lears została obłożona interdyktem za działanie na rzecz tak zwanego kapłaństwa kobiet. Tę surową karę, przewidzianą przez prawo kanoniczne, nałożył na nią 26 czerwca metropolita Saint Louis abp Raymond Leo Burke, który 27 bm. został oficjalnie mianowany przez papieża prefektem Najwyższego Trybunał Sygnatury Apostolskiej w Rzymie.

Zakonnica, która dotychczas pracowała w jednej z parafii w St. Louis, w listopadzie ubiegłego roku uczestniczyła w usiłowaniu udzielenia święceń kapłańskich dwóm kobietom.

Orzeczona kara dotyczy oskarżenia o przestępstwo polegające na upartym odrzucaniu, mimo upomnień pisemnych, nauczania Kościoła stwierdzającego wyraźnie, że kobieta nie może przyjmować święceń kapłańskich, oraz o publiczne wzniecanie niechęci lub nienawiści wobec Stolicy Apostolskiej lub ordynariusza z powodu aktu władzy lub posługi kościelnej, poważne zewnętrzne naruszenie prawa Bożego lub kanonicznego i zakazanego udziału w świętych obrzędach. Decyzja w tej sprawie zapadła po procesie kanonicznym, w którym s. Louise miała szeroką możliwość obrony.

Abp Burke, który sam jest wybitnym znawcą prawa kanonicznego, przy pomocy dwóch biegłych prawników przestudiował dowody, orzekając winę zakonnicy w sprawie trzech pierwszych przestępstw, natomiast sprawę czwartego przekazał kompetentnej w tym zakresie Kongregacji Nauki Wiary. Po zbadaniu sprawy nałożył na s. Louise Lears karę interdyktu i zakaz otrzymywania na terenie tej archidiecezji misji kanonicznej. Interdykt oznacza zakaz przyjmowania sakramentów. Jak zaznaczono, kara ta ma nakłonić zakonnicę do skruchy i pojednania z Kościołem.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.