Hiszpańska królowa Izabela Katolicka zasługuje na kanonizację – uważa Warren H. Carroll, założyciel Kolegium Chrześcijańskiego (Christendom College) w Shenandoah Valley w stanie Wirginia. Jego zdaniem przez całe życie monarchini była osobą wielkiej pokory i modlitwy.
Izabela „jest bohaterką narodową Hiszpanii”. To ona „wysłała Krzysztofa Kolumba w jego historyczną podróż przez Ocean Atlantycki, która zmieniła historię”. Natomiast ówczesny papież nadał jej tytuł „Katolicka” – przypomina Carroll.
Przede wszystkim jednak ludzie żyjący w jej czasach „jednogłośnie świadczą o jej nadzwyczajnych cnotach, podobnie jak wielu świeckich i kościelnych historyków. Także ci, którzy nie zgadzają się z prowadzoną przez nią polityką, nie mogą zanegować jej nieskazitelnej prawości moralnej, harmonii między wiarą a życiem, a także sprawiedliwości i łaskawości jej rządów” – podkreśla założyciel Kolegium Chrześcijańskiego.
Carroll wskazuje także na dramaty życia osobistego królowej jako matki. Jej jedyny syn umarł młodo, jedna z córek zmarła podczas porodu, zaś druga była szalona. Te kolejne krzyże Izabela „niosła prawdziwie po chrześcijańsku” – zapewnia Carroll.
Warren H. Carroll nawrócił się na chrześcijaństwo. Na uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku uzyskał doktorat z historii. Do 1985 r. kierował założonym przez siebie Christendom College, a do 2002 r. kierował Wydziałem Historii na tej uczelni. Jest autorem wielu książek z tej dziedziny, w tym znanej „Historii chrześcijaństwa”.
Proces beatyfikacji Izabeli I Katolickiej (1451-1504), zwanej też Kastylijską, rozpoczął się w 1958 r. w archidiecezji Valladolid i zakończył w 1999 r. Trzy lata później za wystąpieniem do Ojca Świętego w sprawie jej beatyfikacji opowiedziało się ponad 2/3 biskupów hiszpańskich, uważając królową za postać o „wyjątkowym znaczeniu ze względu na jej cnoty i za zasługi dla ewangelizacji Ameryki”. Według ujawnionych kilka lat temu dokumentów, królowa w testamencie sporządzonym na trzy dni przed śmiercią pozostawiała swym spadkobiercom m.in. obowiązek zachowania jedności w wierze i obrony praw Indian amerykańskich.
W 2003 r. episkopat Hiszpanii przygotował dokument nt. cnót chrześcijańskich monarchini. Specjalna komisja biskupia wysłała do Watykanu 33 tomy dokumentacji w sprawie Izabeli, zawierające m.in. ponad 105 tys. listów z Hiszpanii i Ameryki z prośbami o wyniesienie jej na ołtarze.
Przeciw możliwości beatyfikacji Izabeli Katolickiej kilkakrotnie ostro występowali przedstawiciele środowisk żydowskich z Hiszpanii i zagranicy, zarzucając jej decydujący udział w wypędzeniu Żydów z tego kraju pod koniec XV w.
Źródło: KAI