USA: Izba Reprezentantów Dakoty Płn. za informowaniem kobiet o złu aborcji
2009-02-19 00:00:00
Stanowa Izba Reprezentantów Dakoty Północnej przyjęła ustawę zobowiązującą władze do informowania każdej kobiety, która planuje zabicie własnego nienarodzonego dziecka, że dokonując aborcji, zakończy życie "niepowtarzalnej istoty ludzkiej". Ustawę poparło 61 deputowanych, przeciwko było 31 – informuje amerykański dziennik "Grand Forks Herald". W ustawie jest także mowa o życiu ludzkim, które zaczyna się od chwili poczęcia.
Projekt ustawy zainicjował republikanin Chuck Damschen. Poparli ją biskupi katoliccy z Dakoty Północnej. Hierarchowie podkreślili, że dzięki niej "kobieta zapozna się z naukową prawdą na temat aborcji".
Przedstawiciele aborcyjnej organizacji Planned Parenthood, sprzeciwiający się ustawie chroniącej życie nienarodzonych, uznali, że w ten sposób "relacje pomiędzy pacjentem a lekarzem stanowym rząd podporządkowuje politycznej ideologii".
Ustawę musi zaakceptować jeszcze stanowy senat, w którym przewagę mają również republikanie. Na uchwalanie przez deputowanych i senatorów stanowych czeka tymczasem inna ustawa antyaborcyjna mówiąca o "zbrodniach przeciwko dzieciom żywo-urodzonym" i "zbrodniach rozczłonkowania i tortur".
Planned Parenthood uważa, że wejście w życie tych ustaw będzie niezgodne z decyzją Sądu Najwyższego USA z 1973 roku i uwikła stan w "przewlekłą i kosztowną batalię prawną".
29 stycznia br. izba niższa parlamentu Dakoty Północnej przyjęła ustawę, na mocy, której kobiety w ciąży zanim zdecydują się na aborcję, muszą poddać się badaniu USG.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.