USA: jak powstrzymać lewicową indoktrynację na uczelniach

2011-11-23 00:00:00
USA: jak powstrzymać lewicową indoktrynację na uczelniach


„Jednym z największych dylematów stojących dzisiaj przed amerykańskimi studentami jest odwieczne zagrożenie lewicową indoktrynacją w kampusach uniwersyteckich” – pisze amerykański dziennikarz Daniel Doherty. Redaktor portalu tawnhall.com, zauważa, że „w ciągu ostatnich lat wyższe uczelnie, które historycznie powinny być miejscem dociekania prawdy, w coraz większym stopniu stają się wylęgarnią radykalnego liberalizmu”. Studenci uczestniczący w zajęciach prowadzonych często przez stronniczych wykładowców, identyfikujących się z lewicową ideologią, nie są przygotowani odpowiednio do życia w realnym świecie.

Doherty powołuje się na opublikowaną niedawno pracę Lee Dorena pt. „Please Enroll Responsibility: Avoiding Indoctrination at College”. Prawnik, a obecnie także działacz polityczny analizuje w niej, w jaki sposób studenci mogą ukończyć studia, unikając lewicowej indoktrynacji.

Doren zdaje sobie sprawę, że konserwatywni studenci często zmuszani są do ukrywania swoich poglądów ze strachu przed karą ze strony profesorów. Znacznie łatwiej jest być liberałem. Autor książki wspomina swoje lata studiów, gdy sam identyfikował się z libertyńskimi wartościami. „Bycie liberałem było łatwe" – pisze Doren. – „Moi profesorowie nagradzali mnie za zgadzanie się z ich poglądami politycznymi. Ponieważ rzadko słuchałem kogoś, kto różnił się ze mną politycznie, założyłem, że wszyscy inteligentni ludzie także są liberałami” – konkluduje.

Niestety, jak potwierdziły badania przeprowadzone przez Uniwersytet George'a Waszyngtona, opublikowane w gazecie „The Washington Post”, 72 procent wykładowców amerykańskich wyższych uczelni to liberałowie. Konserwatyści natomiast stanowią zaledwie 15 procent. „W związku z tym wszechobecność liberalizmu w szkolnictwie wyższym – pisze Doren – nie jest wynikiem prawicowej histerii, ale faktem stwierdzonym empirycznie”.

Niemniej jednak, Doren radzi studentom, jak postępować, by nie dać się zbałamucić lewicowym ideom. Sugeruje, by przede wszystkim starać się zbudować pozytywną relację z wykładowcami, aktywnie uczestnicząc w zajęciach. Po nawiązaniu dobrego kontaktu – jego zdaniem – wykładowca będzie bardziej wyrozumiały dla innych poglądów. Znacznie gorzej byłoby, gdyby student jedynie sporadycznie pojawiał się na zajęciach i w dodatku od razu stawiał opór. Wówczas profesor z pewnością zapamięta go jako warchoła.

Doren zachęca do czytania materiałów zaleconych przez wykładowców, jak również poszukiwania dodatkowych źródeł informacji, by poznać dogłębnie argumenty obu stron, zarówno lewicowe, jak i konserwatywne. Przyda się to podczas dyskusji urządzanych na zajęciach.

Przygotowywanie zadanych prac pisemnych, które z założenia mają mieć charakter lewicowy, umożliwia studentom poznanie niuansów perspektywy lewicowej i lepsze zrozumienie tej ideologii, która obecnie czyni spustoszenie w społeczeństwie amerykańskim, zagrażając egzystencji i dobrobytowi obywateli USA.

Źródło: tawnhall.com, AS

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.