USA: już 42 hierarchów skrytykowało uhonorowanie Baracka Obamy
2009-04-21 00:00:00
Dziewięciu kolejnych biskupów wypowiedziało się publicznie z dezaprobatą o zaproszeniu prezydenta Baracka Obamy na katolicki Uniwersytet Notre Dame. Prezydent ma wygłosić tam 17 maja mowę graduacyjną oraz odebrać tytuł doktora honoris causa. Sprawa ta wywołała wielkie poruszenie nie tylko w USA, ale i na całym świecie. Jest wielce prawdopodobne, że obecny rektor tej uczelni o. John I. Jenkins straci z tego powodu posadę – donosi portal LifeSiteNews.com.
Bp Paul Coakley z diecezji Salina zaznaczył, w rozmowie z portalem LifeSiteNews.com, że napisał list do o. Jenkinsa wyrażając swoje „głębokie rozczarowanie” w związku z zaproszeniem na tę uczelnię Obamy, który znany jest ze swojej postawy proaborcyjnej. Hierarcha przypomniał rektorowi dyrektywę episkopatu USA, która zakazuje szkołom katolickim honorowania osób, które zaprzeczają tradycyjnemu nauczaniu Kościoła.
Z kolei bp Robert Vasa z Baker zauważył, że skandal związany z Uniwersytetem Notre Dame, to kolejny dowód na to, że katolickie instytucje nie radzą sobie z zachowaniem najwyższych standardów etycznych.
Bp Thomas G. Wenski z diecezji Orlando zamierza odprawić 3 maja Mszę św. wynagradzającą za grzechy popełnione przeciwko godności i świętości życia ludzkiego na świecie, w szczególności zaś za niefortunną decyzję władz uczelni Notre Dame. Na diecezjalnej stronie internetowej hierarcha zauważył, że w Notre Dame (a przynajmniej jego administracja i władze) zapomnieli co to znaczy być katolikiem.
Hierarcha przypomniał słowa papieża Benedykta XVI wygłoszone w ub. roku do przedstawicieli władz uczelni katolickich. Ojciec Święty podkreślił, że honorowanie i usprawiedliwianie takich punktów widzenia, które są sprzeczne z wiarą i tradycyjnym nauczaniem Kościoła oznacza wypaczenie, a nawet zdradę tożsamości i misji uniwersytetów katolickich.
Z kolei arcybiskup Cincinnati Daniel Pilarczyk poparł ostre słowa dezaprobaty biskupa D’Arcy z South Bend, w którego diecezji znajduje się Uniwersytet Notre Dame. Hierarcha bojkotuje decyzję władz uczelni.
Krytyki nie szczędzili także bp Robert Finn z diecezji Kansas City, bp George Lucas z Springfield, bp Leonard Blair z diecezji Toledo, bp Gerald Gettelfinger z Evansville, bp Joseph Latino z Jackson i inni.
Bp Finn w czasie wykładu wygłoszonego w sobotę w St. Thomas Aquinas High School zasugerował, że najprawdopodobniej rektor o. Jenkins straci posadę. Powiedział również, że uczelnia powinna zamiast Obamy uhonorować bp. Johna D’Arcy, który od 25 lat ją wspiera.
Petycje do władz uczelni z wyrazami protestu przesłali studenci i absolwenci Uniwersytetu Notre Dame z grupy Project Sycamore. Odrębną petycję przygotowało Stowarzyszenia Kardynała Newmana, pod którą podpisało się 320 tys. osób.
Do tej pory swoją dezaprobatę dla decyzji władz uczelni o przyznaniu tytułu doktora honoris causa „najbardziej proaborcyjnemu prezydentowi w historii kraju” wyraziło 42 biskupów.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.