USA: katolicka pielęgniarka nie może skarżyć szpitala za zmuszenie do asystowania przy aborcji

2010-11-25 00:00:00
USA: katolicka pielęgniarka nie może skarżyć szpitala za zmuszenie do asystowania przy aborcji

Sąd apelacyjny odmówił Catherinie DeCarlo, pielęgniarce ze szpitala Mt. Sinai w Nowym Jorku, prawa do zaskarżenia pracodawcy, który zmusił ją do asystowania przy zabiegu aborcji.


W maju ub. roku administratorzy szpitala zagrozili DeCarlo wszczęciem postępowania dyscyplinarnego, jeśli nie zgodzi się na asystowanie przy „zabiegu” aborcji u kobiety w bardzo zaawansowanej ciąży.

Prawnicy DeCarlo wskazywali, że po pierwsze – procedura medyczna, którą zastosowano nie została zakwalifikowana przez szpital jako „nagła” wymagająca natychmiastowej interwencji, a po drugie – pacjentka wcale nie znajdowała się w stanie ciężkim w czasie przeprowadzania „zabiegu”.

Katolicka pielęgniarka wyjaśniała przed sądem, że udział w tym „zabiegu” doprowadził do pojawienia się u niej poważnej traumy emocjonalnej. Co więcej, szpital naciskał na nią, by podpisała specjalne oświadczenie, w którym wyraziłaby zgodę na uczestniczenie w tego typu „zabiegach” w przyszłości, mimo że administratorzy od czasu jej zatrudnienia w 2004 r. dobrze wiedzą, że sprzeciwia się ona zabijaniu dzieci poczętych ze względów religijnych.

Prawnicy Alliance Defence Fund złożyli w imieniu pielęgniarki dwa pozwy: jeden – federalny w lipcu ub. roku i drugi – stanowy w tym roku. We wniosku federalnym napisano, że szpital Mt. Sinai w Nowym Jorku zignorował prawo federalne, zabraniające zmuszania pracowników medycznych zatrudnionych w placówkach dotowanych z budżetu federalnego, do uczestniczenia w procedurach, które budzą sprzeciw sumienia.

W styczniu sprawa została oddalona przez sąd okręgowy. Wówczas zdecydowano się odwołać od tej decyzji. Sad apelacyjny, który ostatnio wydał orzeczenie niekorzystne dla kobiety, odmówił jej prawa do dalszego odwoływania się i dochodzenia swoich roszczeń na podstawie tzw. poprawki kościelnej. Jak napisano w uzasadnieniu wyroku, kongresmeni uchwalając takie prawo nie przewidzieli możliwości wszczynania procesów przez osoby prywatne, a Sąd Najwyższy wydał zalecenia, by sądy niższej instancji nie zezwalały na dalsze odwołania.

Tak zwana poprawka kościelna chroni pracowników medycznych pracujących w placówkach dotowanych z budżetu federalnego przed dyskryminacją, jeśli odmówią oni udziału w aborcji ze względów religijnych lub ze względu na sprzeciw sumienia.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Komentarz PiotrSkarga.pl:
A więc mamy tu do czynienia z dyktaturą relatywizmu w całym tego słowa znaczeniu.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!