USA: katolicy wobec wyborów prezydenckich

2008-11-03 00:00:00

Katolicy w USA nie mają dobrego kandydata na fotel prezydenta. Barack Obama opowiada się za aborcją, a John McCain nie jest konsekwentny w obronie godności człowieka. Głosy katolików, stanowiących tam ok. 24 proc. ludności, rozkładają się równomiernie, z niewielką przewagą na rzecz Obamy. Niektórzy biskupi podejmują się krytyki kandydatów, ale jako duszpasterze nie mogą namawiać do głosowania na któregoś z nich, gdyż zabrania im tego Amerykański Urząd Skarbowy (IRS). Od roku intensywnie przygotowują jednak wiernych do dokonania świadomego wyboru.

Przewodnik dla sumienia

Już w listopadzie 2007 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich USA (USCCB) wydała przewodnik, mający „pomóc uformować sumienie w zgodzie z prawdą Bożą”. Episkopat podkreślał w nim, że katolicy, dokonując wyboru, powinni kierować się „raczej przekonaniami moralnymi niż przywiązaniem do partii politycznej czy grupy interesów”. Nie pozostawiał wątpliwości, że nie można moralnie zaakceptować aborcji i że „należy zawsze się jej sprzeciwiać”, „klonowanie i niszczenie ludzkich embrionów (...) jest zawsze złe”, zaś „celowe odbieranie życia przez pomoc w samobójstwie i eutanazję nie jest aktem miłosierdzia, lecz niesprawiedliwym atakiem na ludzkie życie”. Biskupi potępili „ludobójstwo, tortury i bezpośrednie zamierzone strzelanie do osób nie biorących udziału w walkach” podczas wojny i ataków terrorystycznych. Stwierdzili też stanowczo, że „przepisy usprawiedliwiające którąkolwiek z tych praktyk są z istoty niesprawiedliwe i niemoralne”. Ponadto uznali za konieczne określenie i ochronę małżeństwa „jako zawartego na całe życie związku mężczyzny i kobiety”.

Dokument ten, zatytułowany „Formowanie sumienia na rzecz wiernego obywatelstwa”, stał się punktem odniesienia dla wielu organizacji katolickich, zarówno agitujących na rzecz konkretnych kandydatów, jak i broniących wartości. Powołanie się na niego miało dać poczucie, że nie działa się w sprzeczności z nauką Kościoła. Sami autorzy dokumentu przestrzegli bowiem, by wobec zalewu ulotek i przewodników wyborczych ufać tylko materiałom, autoryzowanym przez biskupów.

Episkopat zamieścił swój przewodnik w serwisie faithfulcitizenship.org, będącym kolejną inicjatywą, która ma przygotować wiernych do wyborów i prowadzenia akcji propagandowych. Jego autorzy zachęcają też użytkowników do przygotowania duchowego, proponując m.in. przedwyborczą nowennę.

Kandydaci

Przygotowanie wiernych to nie wszystko. Biskupi amerykańscy chcą od kandydatów jasnych odpowiedzi, jakie są ich stanowiska wobec aborcji, wychowania, imigracji, spraw międzynarodowych i środków przekazu. Dlatego zaprosili McCaina i Obamę, by tuż przed 4 listopada spotkali się z przedstawicielami episkopatu na prywatnej rozmowie. „Rozmowy powinny być pożyteczne zarówno dla Kościoła, jak i dla samych kandydatów” – zapewnia bp William Murphy, członek episkopatu, odpowiedzialny za zagadnienia społeczne.

Tymczasem magazyn „U.S. Catholic” te same pytania postawił obu kandydatom w wywiadzie przeprowadzonym za pomocą poczty elektronicznej. Mc Cain oświadczył, że przez 25 lat konsekwentnie sprzeciwiał się aborcji i że dosłownie tylko jeden krok dzieli Amerykę od jej zdelegalizowania. Obama stwierdził zaś, że „nikt nie jest za aborcją”, dodając jednak, że „z całej siły” popiera prawo kobiet do dokonywania wyboru. Obaj próbowali jak najdelikatniej przedstawić swoją zgodę na badania nad komórkami macierzystymi z użyciem zarodków ludzkich.
Wielu duchownych amerykańskich wypowiada się nt. kandydatów we własnym imieniu. Najostrzej wypowiedział się metropolita Denver abp Charles Chaput. Dwa tygodnie temu uznał on Obamę za najbardziej proaborcyjnego kandydata na prezydenta od 35 lat. Dodał, że katolicy popierający demokratę wyrządzają krzywdę Kościołowi, „degradując” problem aborcji „i umieszczając na przeciwwadze wobec tego zła inne ważne, ale mniej zasadnicze kwestie społeczne”. W wydanej w sierpniu br. książce nie oszczędzał on również McCaina, poddając surowej krytyce jego argumenty przemawiające za badaniami na komórkach macierzystych pochodzących z zarodków ludzkich.

Kandydaci na wiceprezydentów

Walka przedwyborcza coraz częściej przedstawiana jest jako starcie dwóch par: McCain/Palin – Obama/Biden. Dla katolików i chrześcijan innych wyznań to właśnie kandydaci na wiceprezydentów mogliby być bowiem gwarantami najważniejszych wartości. Sarah Palin ukazywana jest obok „niewystarczająco konsekwentnego” w sprawie godności ludzkiej McCaina jako nieugięta przeciwniczka aborcji. Jednocześnie popiera ona stosowanie środków antykoncepcyjnych. Startujący z Obamą Joe Biden uważa się za katolika i zawsze nosi w kieszeni różaniec, ale swoje przekonania, m.in. że życie ludzkie zaczyna się z chwilą poczęcia, uważa za swoją prywatną sprawę. Jeszcze w sierpniu br. abp Chaput wezwał go, by – skoro popiera on aborcję – powstrzymał się od przyjmowania Komunii św.

Na kogo głosować?

Poszczególni duchowni, wierni, organizacje katolickie wskazują często na przeciwnych kandydatów. Wydają też broszury, które nawet jeśli opierają się na dokumencie konferencji biskupów, źle go interpretują lub faworyzują kosztem pozostałych to te, to inne wartości.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.