USA: katolicy wobec wyborów prezydenckich
2008-11-03 00:00:00
Katolicy w USA nie mają dobrego kandydata na fotel prezydenta. Barack Obama opowiada się za aborcją, a John McCain nie jest konsekwentny w obronie godności człowieka. Głosy katolików, stanowiących tam ok. 24 proc. ludności, rozkładają się równomiernie, z niewielką przewagą na rzecz Obamy. Niektórzy biskupi podejmują się krytyki kandydatów, ale jako duszpasterze nie mogą namawiać do głosowania na któregoś z nich, gdyż zabrania im tego Amerykański Urząd Skarbowy (IRS). Od roku intensywnie przygotowują jednak wiernych do dokonania świadomego wyboru.
Przewodnik dla sumienia
Już w listopadzie 2007 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich USA (USCCB) wydała przewodnik, mający „pomóc uformować sumienie w zgodzie z prawdą Bożą”. Episkopat podkreślał w nim, że katolicy, dokonując wyboru, powinni kierować się „raczej przekonaniami moralnymi niż przywiązaniem do partii politycznej czy grupy interesów”. Nie pozostawiał wątpliwości, że nie można moralnie zaakceptować aborcji i że „należy zawsze się jej sprzeciwiać”, „klonowanie i niszczenie ludzkich embrionów (...) jest zawsze złe”, zaś „celowe odbieranie życia przez pomoc w samobójstwie i eutanazję nie jest aktem miłosierdzia, lecz niesprawiedliwym atakiem na ludzkie życie”. Biskupi potępili „ludobójstwo, tortury i bezpośrednie zamierzone strzelanie do osób nie biorących udziału w walkach” podczas wojny i ataków terrorystycznych. Stwierdzili też stanowczo, że „przepisy usprawiedliwiające którąkolwiek z tych praktyk są z istoty niesprawiedliwe i niemoralne”. Ponadto uznali za konieczne określenie i ochronę małżeństwa „jako zawartego na całe życie związku mężczyzny i kobiety”.
Dokument ten, zatytułowany „Formowanie sumienia na rzecz wiernego obywatelstwa”, stał się punktem odniesienia dla wielu organizacji katolickich, zarówno agitujących na rzecz konkretnych kandydatów, jak i broniących wartości. Powołanie się na niego miało dać poczucie, że nie działa się w sprzeczności z nauką Kościoła. Sami autorzy dokumentu przestrzegli bowiem, by wobec zalewu ulotek i przewodników wyborczych ufać tylko materiałom, autoryzowanym przez biskupów.
Episkopat zamieścił swój przewodnik w serwisie faithfulcitizenship.org, będącym kolejną inicjatywą, która ma przygotować wiernych do wyborów i prowadzenia akcji propagandowych. Jego autorzy zachęcają też użytkowników do przygotowania duchowego, proponując m.in. przedwyborczą nowennę.
Kandydaci
Przygotowanie wiernych to nie wszystko. Biskupi amerykańscy chcą od kandydatów jasnych odpowiedzi, jakie są ich stanowiska wobec aborcji, wychowania, imigracji, spraw międzynarodowych i środków przekazu. Dlatego zaprosili McCaina i Obamę, by tuż przed 4 listopada spotkali się z przedstawicielami episkopatu na prywatnej rozmowie. „Rozmowy powinny być pożyteczne zarówno dla Kościoła, jak i dla samych kandydatów” – zapewnia bp William Murphy, członek episkopatu, odpowiedzialny za zagadnienia społeczne.
Tymczasem magazyn „U.S. Catholic” te same pytania postawił obu kandydatom w wywiadzie przeprowadzonym za pomocą poczty elektronicznej. Mc Cain oświadczył, że przez 25 lat konsekwentnie sprzeciwiał się aborcji i że dosłownie tylko jeden krok dzieli Amerykę od jej zdelegalizowania. Obama stwierdził zaś, że „nikt nie jest za aborcją”, dodając jednak, że „z całej siły” popiera prawo kobiet do dokonywania wyboru. Obaj próbowali jak najdelikatniej przedstawić swoją zgodę na badania nad komórkami macierzystymi z użyciem zarodków ludzkich.
Wielu duchownych amerykańskich wypowiada się nt. kandydatów we własnym imieniu. Najostrzej wypowiedział się metropolita Denver abp Charles Chaput. Dwa tygodnie temu uznał on Obamę za najbardziej proaborcyjnego kandydata na prezydenta od 35 lat. Dodał, że katolicy popierający demokratę wyrządzają krzywdę Kościołowi, „degradując” problem aborcji „i umieszczając na przeciwwadze wobec tego zła inne ważne, ale mniej zasadnicze kwestie społeczne”. W wydanej w sierpniu br. książce nie oszczędzał on również McCaina, poddając surowej krytyce jego argumenty przemawiające za badaniami na komórkach macierzystych pochodzących z zarodków ludzkich.
Kandydaci na wiceprezydentów
Walka przedwyborcza coraz częściej przedstawiana jest jako starcie dwóch par: McCain/Palin – Obama/Biden. Dla katolików i chrześcijan innych wyznań to właśnie kandydaci na wiceprezydentów mogliby być bowiem gwarantami najważniejszych wartości. Sarah Palin ukazywana jest obok „niewystarczająco konsekwentnego” w sprawie godności ludzkiej McCaina jako nieugięta przeciwniczka aborcji. Jednocześnie popiera ona stosowanie środków antykoncepcyjnych. Startujący z Obamą Joe Biden uważa się za katolika i zawsze nosi w kieszeni różaniec, ale swoje przekonania, m.in. że życie ludzkie zaczyna się z chwilą poczęcia, uważa za swoją prywatną sprawę. Jeszcze w sierpniu br. abp Chaput wezwał go, by – skoro popiera on aborcję – powstrzymał się od przyjmowania Komunii św.
Na kogo głosować?
Poszczególni duchowni, wierni, organizacje katolickie wskazują często na przeciwnych kandydatów. Wydają też broszury, które nawet jeśli opierają się na dokumencie konferencji biskupów, źle go interpretują lub faworyzują kosztem pozostałych to te, to inne wartości.
Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.