USA: katolikom zamyka się usta w sprawach stanowionego prawa

2009-06-02 00:00:00

Diecezja rzymskokatolicka w Bridgeport w stanie Connecticut została pozwana do sądu przez urzędników stanowych, którzy uznali, że naruszyła ona prawo o lobbingu, wypowiadając się w sprawie pewnej ustawy i organizując pikietę przed stanową legislaturą – donosi portal WorldNetDaily.com.

Sześć tygodni temu około 4 tys. katolików z Connecticut zgromadziło się przed legislaturą stanową, by zaprotestować przeciwko ustawie 1098, która gdyby została uchwalona pozbawiałaby duchownych kontroli nad organizacjami parafialnymi, w tym m.in. nadzoru nad finansami. Ustawa ta w rażący sposób naruszała konkordat.

Niebawem diecezja otrzymała list z urzędu stanowego odpowiedzialnego za przestrzeganie etyki w sferze publicznej, informujący ją o wszczęciu postępowania mającego wykazać, czy diecezja naruszyła prawo o lobbingu. Zdaniem urzędników przedstawiciele kościoła nie mieli prawa wypowiadać się na temat ustawy na swojej stronie internetowej i nawoływać do pikiety przed stanowym parlamentem, bo Kościół rzymskokatolicki nie jest zarejestrowany jako organizacja lobbingowa.

Biskup diecezji William E. Lori w specjalnym oświadczeniu stwierdził, że wobec projektu bardzo niekorzystnej dla diecezji ustawy rozpoczęto spontaniczną akcję pozyskiwania osób, które by zaprotestowały przeciw łamaniu I poprawki do konstytucji, zezwalającej na swobodę kultu i wyrażania opinii.

Jeśli skarga zostanie uznana za zasadną diecezja będzie musiała zapłacić grzywnę w wysokości do 10 tys. dol. Mogą też być postawione jej przedstawicielom zarzuty kryminalne. Ponadto, gdyby przedstawiciele diecezji chcieli lobbować, a mówiąc inaczej zwyczajnie wyrażać swoją opinię lub w jakikolwiek sposób przeciwstawiać się przyjęciu niekorzystnych ustaw, Kościół rzymskokatolicki z diecezji Brideport będzie musiał się zarejestrować jako lobbysta, a to oznacza, że będzie musiał spełnić szereg wymagań, m.in. prezentować sprawozdania ze swojej działalności, poddawać się kontroli urzędników stanowych itp.

Poczynania stanowego urzędu etyki ostro skrytykował bp Lori, który zaznaczył w specjalnym liście odczytywanym we wszystkich parafiach diecezji, że „postępowanie komisji etyki to nic innego jak próba nałożenia kagańca Kościołowi, któremu nie zezwala się na rewizję prawa i wyrażanie swojej opinii na temat nowych regulacji”. Jego zdaniem postępowanie władz narusza wolność wypowiedzi, religii i gromadzenia się, zagwarantowane w pierwszej poprawce do konstytucji. Jest też naruszeniem wolności sumienia gwarantowanej w konstytucji stanowej.

Hierarcha zachęcił parafian do kontaktowania się z przedstawicielami władzy z zapytaniem, dlaczego stanowe prawo o lobbingu, które ma służyć ochronie integralności procesu legislacyjnego, monitorowaniu i zapobieganiu manipulacji, teraz jest wykorzystywane do zwalczania wolności wypowiedzi, religii i zgromadzeń.

Źródło: WorldNetDaily.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.