USA: katolikom zamyka się usta w sprawach stanowionego prawa
2009-06-02 00:00:00
Diecezja rzymskokatolicka w Bridgeport w stanie Connecticut została pozwana do sądu przez urzędników stanowych, którzy uznali, że naruszyła ona prawo o lobbingu, wypowiadając się w sprawie pewnej ustawy i organizując pikietę przed stanową legislaturą – donosi portal WorldNetDaily.com.
Sześć tygodni temu około 4 tys. katolików z Connecticut zgromadziło się przed legislaturą stanową, by zaprotestować przeciwko ustawie 1098, która gdyby została uchwalona pozbawiałaby duchownych kontroli nad organizacjami parafialnymi, w tym m.in. nadzoru nad finansami. Ustawa ta w rażący sposób naruszała konkordat.
Niebawem diecezja otrzymała list z urzędu stanowego odpowiedzialnego za przestrzeganie etyki w sferze publicznej, informujący ją o wszczęciu postępowania mającego wykazać, czy diecezja naruszyła prawo o lobbingu. Zdaniem urzędników przedstawiciele kościoła nie mieli prawa wypowiadać się na temat ustawy na swojej stronie internetowej i nawoływać do pikiety przed stanowym parlamentem, bo Kościół rzymskokatolicki nie jest zarejestrowany jako organizacja lobbingowa.
Biskup diecezji William E. Lori w specjalnym oświadczeniu stwierdził, że wobec projektu bardzo niekorzystnej dla diecezji ustawy rozpoczęto spontaniczną akcję pozyskiwania osób, które by zaprotestowały przeciw łamaniu I poprawki do konstytucji, zezwalającej na swobodę kultu i wyrażania opinii.
Jeśli skarga zostanie uznana za zasadną diecezja będzie musiała zapłacić grzywnę w wysokości do 10 tys. dol. Mogą też być postawione jej przedstawicielom zarzuty kryminalne. Ponadto, gdyby przedstawiciele diecezji chcieli lobbować, a mówiąc inaczej zwyczajnie wyrażać swoją opinię lub w jakikolwiek sposób przeciwstawiać się przyjęciu niekorzystnych ustaw, Kościół rzymskokatolicki z diecezji Brideport będzie musiał się zarejestrować jako lobbysta, a to oznacza, że będzie musiał spełnić szereg wymagań, m.in. prezentować sprawozdania ze swojej działalności, poddawać się kontroli urzędników stanowych itp.
Poczynania stanowego urzędu etyki ostro skrytykował bp Lori, który zaznaczył w specjalnym liście odczytywanym we wszystkich parafiach diecezji, że „postępowanie komisji etyki to nic innego jak próba nałożenia kagańca Kościołowi, któremu nie zezwala się na rewizję prawa i wyrażanie swojej opinii na temat nowych regulacji”. Jego zdaniem postępowanie władz narusza wolność wypowiedzi, religii i gromadzenia się, zagwarantowane w pierwszej poprawce do konstytucji. Jest też naruszeniem wolności sumienia gwarantowanej w konstytucji stanowej.
Hierarcha zachęcił parafian do kontaktowania się z przedstawicielami władzy z zapytaniem, dlaczego stanowe prawo o lobbingu, które ma służyć ochronie integralności procesu legislacyjnego, monitorowaniu i zapobieganiu manipulacji, teraz jest wykorzystywane do zwalczania wolności wypowiedzi, religii i zgromadzeń.
Źródło: WorldNetDaily.com, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.