USA: kłopoty parafialnych szkół katolickich

2010-11-16 00:00:00

Archidiecezja nowojorska zapowiedziała, że do końca roku szkolnego być może będzie musiała zamknąć 32 szkoły katolickie. Oprócz jednego liceum wszystkie inne to podstawówki z obszaru rozciągającego się od Manhattanu i Bronxu, przez Staten Island do Gór Catskill. Ma to związek z kłopotami finansowymi tych placówek oraz brakiem możliwości dalszego ich finansowania przez Kościół.

Obok problemów budżetowych wymienia się też przyczyny demograficzne, w wyniku, których do szkół zapisuje się coraz mniej dzieci, a wielu białych katolików opuszcza okolice miast – tereny, gdzie zlokalizowana jest większość zagrożonych zamknięciem szkół.

Od czerwca 2011 roku parafialne szkoły katolickie, znajdujące się na ogłoszonej 9 listopada przez kurię liście tych, którym grozi zamknięcie, muszą uniezależnić się finansowo. Jednak dla większości to nierealna perspektywa.

Ks. prałat Howard Calkins, rektor szkoły pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mount Vernon oblicza na łamach dziennika „New York Times”, że aby utrzymać szkołę, przez najbliższe 10 lat co najmniej 200 osób musiałoby płacić co roku czesne w wysokości tysiąca dolarów. Z jego kalkulacji wynika, że obecnie stać na to tylko kilka rodzin.

Zanim archidiecezja podejmie ostateczną decyzję w styczniu 2011 roku, zagrożone szkoły mogą przedstawić plany swej restrukturyzacji oraz pomysły na pozyskiwanie funduszy. Średnio każda z nich musiałaby samodzielnie zapewnić roczny budżet w wysokości 750 tysięcy dolarów.

W Nowym Jorku, podobnie jak w innych rejonach USA liczba zapisujących się do katolickich szkół spadła o połowę od czasu, kiedy frekwencja w katolickich szkołach była największa – lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Archidiecezja cały czas dotuje szkoły parafialne. Udało jej się za pomocą specjalnego programu zachęcić prywatnych sponsorów do wsparcia finansowego dla kilkudziesięciu placówek, ale dla wielu innych trudno znaleźć ratunek.

Do tej pory archidiecezja, która wydaje 15 mln dolarów rocznie na utrzymanie 216 szkól podstawowych, zamknęła w ciągu ostatnich 20 lat kilkadziesiąt z nich. Zapowiadana obecnie likwidacja będzie największą w historii tej struktury Kościoła w USA

Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!