USA: kłopoty parafialnych szkół katolickich

2010-11-16 00:00:00

Archidiecezja nowojorska zapowiedziała, że do końca roku szkolnego być może będzie musiała zamknąć 32 szkoły katolickie. Oprócz jednego liceum wszystkie inne to podstawówki z obszaru rozciągającego się od Manhattanu i Bronxu, przez Staten Island do Gór Catskill. Ma to związek z kłopotami finansowymi tych placówek oraz brakiem możliwości dalszego ich finansowania przez Kościół.

Obok problemów budżetowych wymienia się też przyczyny demograficzne, w wyniku, których do szkół zapisuje się coraz mniej dzieci, a wielu białych katolików opuszcza okolice miast – tereny, gdzie zlokalizowana jest większość zagrożonych zamknięciem szkół.

Od czerwca 2011 roku parafialne szkoły katolickie, znajdujące się na ogłoszonej 9 listopada przez kurię liście tych, którym grozi zamknięcie, muszą uniezależnić się finansowo. Jednak dla większości to nierealna perspektywa.

Ks. prałat Howard Calkins, rektor szkoły pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mount Vernon oblicza na łamach dziennika „New York Times”, że aby utrzymać szkołę, przez najbliższe 10 lat co najmniej 200 osób musiałoby płacić co roku czesne w wysokości tysiąca dolarów. Z jego kalkulacji wynika, że obecnie stać na to tylko kilka rodzin.

Zanim archidiecezja podejmie ostateczną decyzję w styczniu 2011 roku, zagrożone szkoły mogą przedstawić plany swej restrukturyzacji oraz pomysły na pozyskiwanie funduszy. Średnio każda z nich musiałaby samodzielnie zapewnić roczny budżet w wysokości 750 tysięcy dolarów.

W Nowym Jorku, podobnie jak w innych rejonach USA liczba zapisujących się do katolickich szkół spadła o połowę od czasu, kiedy frekwencja w katolickich szkołach była największa – lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Archidiecezja cały czas dotuje szkoły parafialne. Udało jej się za pomocą specjalnego programu zachęcić prywatnych sponsorów do wsparcia finansowego dla kilkudziesięciu placówek, ale dla wielu innych trudno znaleźć ratunek.

Do tej pory archidiecezja, która wydaje 15 mln dolarów rocznie na utrzymanie 216 szkól podstawowych, zamknęła w ciągu ostatnich 20 lat kilkadziesiąt z nich. Zapowiadana obecnie likwidacja będzie największą w historii tej struktury Kościoła w USA

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.