USA: kolejny konserwatywny hierarcha episkopalny ukarany

2008-09-25 00:00:00

Biskup Wspólnoty episkopalnej Robert W. Duncan z diecezji Pittsburgh w amerykańskim stanie Pensylwania został zawieszony w obowiązkach.

Izba biskupów – stosunkiem głosów 88 do 35 – nakazała długoletniemu ordynariuszowi powstrzymanie się od czynności duszpasterskich, co ma być karą za „porzucenie” Wspólnoty i popieranie alternatywnych, konserwatywnych struktur w jej łonie.

To kolejny episkopalny hierarcha, którego dotknęły takie represje. Na początku tego roku nakaz powstrzymania się od sprawowania religijnych obrządków otrzymał John-David Schofield z kalifornijskiej diecezji San Joaquin, która wcześniej jako pierwsza ogłosiła decyzję o opuszczeniu macierzystej wspólnoty.

Obaj zawieszeni hierarchowie są jednymi z głównych przeciwników wyświęcania kobiet i homoseksualistów na kapłanów.

Diecezja Pittsburgh, mimo sankcji nałożonych na jej ordynariusza, zapowiada, że 4 października br. zdecyduje o odłączeniu się od macierzystych struktur Wspólnoty episkopalnej i przyłączeniu się do anglikańskiej prowincji Southern Cone w Ameryce Południowej. W listopadzie podobną decyzję ma podjąć diecezja Fort Worth w stanie Teksas.

W ostatnich latach ponad 50 episkopalnych parafii z USA – przeciwnych liberalnym tendencjom we Wspólnocie – przyłączyło się do struktur konserwatywnych anglikanów z Afryki.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.