USA: kolejny stan zmierza do uznania ”małżeństw” homoseksualnych

2009-01-14 00:00:00

Stan Maine przygotowuje się do przyjęcia jeszcze w tym roku ustawy zezwalającej parom homoseksualnym na zwieranie „małżeństw” – informuje portal LifeSiteNews.com. Projekt ustawy przygotował senator Partii Demokratycznej Dennis S. Damon. Na konferencji prasowej zorganizowanej wczoraj po południu senator zapowiadał, że ustawa zmienia definicję małżeństwa.

Zgodnie z projektem małżeństwo ma być związkiem dwóch osób bez względu na płeć. Nowa ustawa przewiduje również uznanie przez stan „małżeństw” tej samej płci zawartych poza nim oraz ochronę prawa instytucji religijnych do określania swojej doktryny i nauczania na temat małżeństwa. Jednak nie wiadomo, czy to oznacza również ochronę instytucji religijnych przed pozwami z powodu „dyskryminacji” za odmowę przeprowadzenia ceremonii „zaślubin” pary homoseksualnej.

Senatora Damona wspierają członkowie Koalicji na rzecz Swobodnego Zawierania Małżeństw, w skład której wchodzą różne organizacje homoseksualne z tego stanu.

Obrony tradycyjnego małżeństwa podjęła się organizacja Maine Marriage Alliance, wspierana przez katolicką diecezję Portland oraz Maine Family Policy Council. Ogłosiły one, że kongresmen z Partii Republikańskiej Josh Tardy przedstawi projekt ustawy zmieniającej konstytucję stanową, która również zakłada zmianę definicji małżeństwa, ale w taki sposób, by zastrzec, że małżeństwo, to związek pomiędzy jednym mężczyzną i jedną kobietą.

Założyciel Sojuszu na rzecz Obrony Małżeństwa (Maine Marriage Alliance) Bob Emrich zapowiedział, że chociaż homoseksualiści będą próbować zmienić prawo, to jego grupa udaremni te wysiłki.

Organizacje walczące o prawa gejów w stanie i w Nowej Anglii dały jasno do zrozumienia, że zniesienie zakazu zawierania małżeństw homoseksualnych, to ich pragnienie, i że udało im się już pozyskać poparcie wystarczającej liczby legislatorów, którzy są przychylni temu co oni określają mianem małżeństwa. Zgodnie z tym co utrzymują mają już wystarczające wsparcie, by dokonać zmiany prawa – powiedział Emrich.

Tymczasem większość Amerykanów nie popiera tzw. związków jednopłciowych. Sprzeciwia się im – wg najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Opinii Publicznej na zlecenie CNN – 55 proc. obywateli.

W USA prawo do zawierania „małżeństw” tej samej płci uchwalone zostało przez władze lokalne w 2004 r. w: Oregonie, Nowym Meksyku, Nowym Jorku oraz Massachusetts. W maju ub. roku wskutek decyzji Sądu Najwyższego również w Kalifornii pary gejowskie oraz lesbijskie mogły zawierać „małżeństwa”.

W stanach New Jersey, Connecticut i Vermont uznano tzw. związki partnerskie, które zrównują je z małżeństwami przyznając szereg praw przynależnych tradycyjnym małżeństwom, jak choćby: prawo do dziedziczenia, prawo do wspólnego rozliczenia podatkowego, dostęp do systemu opieki zdrowotnej dzięki polisie partnera itp.

Również w innych stanach istnieją lokalne ustawy dopuszczające związki partnerskie jak np. w stanie New Hampshire, Maryland, w Dystrykcie Kolumbia, Kalifornii, Oregonie czy Waszyngtonie. Jednak homoseksualiści zabiegają o jak najpełniejsze zrównanie ich związków z małżeństwami tradycyjnymi, tak by nie istniała pomiędzy nimi żadna różnica, nawet w nazewnictwie.

Źródło: LifeSiteNews.com, AngusReid.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.