USA: komisja senacka rozważa ratyfikację konwencji CEDAW

2010-11-19 00:00:00
USA: komisja senacka rozważa ratyfikację konwencji CEDAW

Senacka Komisja Praw Człowieka ma zdecydować niebawem, czy USA powinny ratyfikować oenzetowską konwencję o eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (CEDAW), podpisaną przez prezydenta Jamesa Cartera jeszcze w 1980 r. Nigdy wcześniej konwencja ta nie uzyskała odpowiedniego poparcia w Senacie, który zgodnie z amerykańskim systemem władzy decyduje o ratyfikowaniu lub odrzuceniu międzynarodowych umów.

Senator republikański Chris Smith wysłał specjalny list do członków komisji przestrzegając ich, że pozytywne zaopiniowanie wniosku o konieczności ratyfikowania konwencji oznaczać będzie, iż rząd amerykański zostanie zobligowany do przekazywania środków z budżetu federalnego na finansowanie aborcji zagranicą, a także będzie zmuszony do wywierania nacisku na inne państwa, by zniosły tzw. klauzulę sumienia, która pozwala pracownikom medycznym na odmowę wykonania pewnych procedur medycznych sprzecznych z ich przekonaniami. Wcześniej, przed ratyfikacją konwencji oenzetowskiej przestrzegała Sarah Palin, była kandydatka republikańska na prezydenta USA.

Szczególnie niebezpieczny jest art. 12 konwencji, który stanowi, że: „Państwa-Strony podejmą wszelkie właściwe środki w celu likwidacji dyskryminacji kobiet w dziedzinie opieki zdrowotnej w celu zapewnienia, na zasadzie równości mężczyzn i kobiet, dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, w tym związanych z planowaniem rodziny”.

W praktyce, zapis ten jest wykorzystywany przez przedstawicieli komitetu CEDAW, czuwającego nad realizacją konwencji do naciskania na państwa, by ułatwiły kobietom dostęp do wszelkich usług związanych z tzw. prawem reprodukcyjnym, w tym do aborcji z wyboru oraz do uniemożliwienia pracownikom medycznym odmowy przeprowadzania tych procedur.

Senator Smith powołał się na szereg oświadczeń wystosowanych przez Komitet CEDAW, w tym na oświadczenie przesłane chorwackiemu rządowi w 1998 r., w którym napisano, że „Komitet uważa za naruszenie praw reprodukcyjnych kobiet odmowę wykonania aborcji przez chorwackich lekarzy, powołujących się na sprzeciw sumienia”.

Zgodnie z prawem amerykańskim układ międzynarodowy, który został podpisany przez prezydenta i ratyfikowany przez Senat staje się obowiązującym prawem w kraju. W związku z tym umowa ta będzie mogła być wykorzystywana przez sądy amerykańskie do znoszenia wszelkich praw chroniących życie dzieci poczętych.

Prezydent Obama już wcześniej zapewniał, że jego administracja zainteresowana jest w sposób szczególny ratyfikacją tego układu. Gdyby tak się stało, wówczas aborcja narzucona zostałaby całemu krajowi jako zobowiązanie wynikające z prawa międzynarodowego.

Dotychczas konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet, przyjętą w 1979 r. przez oenzetowskie Zgromadzenie Ogólne podpisała i ratyfikowała – niekiedy z pewnymi zastrzeżeniami – większość państw członkowskich (w tym Polska), z wyjątkiem państw islamskich, Watykanu i USA.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!