USA: komu arcybiskup Denver odmówiłby udzielenia Komunii św.?

2008-09-03 00:00:00

W najnowszej książce zatytułowanej „Render Unto Caesar: Serving the Nation by Living our Catholic Beliefs in Political Life (Oddajcie Cezarowi co cesarskie: w służbie narodu przez życie zgodne z przekonaniami katolickimi w życiu politycznym) arcybiskup Denver Charles Chaput napisał, że nie będzie udzielał Komunii św. osobom publicznym z jego diecezji, które otwarcie sprzeciwiają się nauczaniu Kościoła katolickiego – donosi portal LifeSiteNews.com.

W liczącym 272 strony opracowaniu możemy znaleźć pytanie następującej treści: „Co jako biskup mógłbym zrobić, gdyby osoba powszechnie znana, która publicznie postępuje niezgodnie z nauczaniem katolickim w kwestiach tak istotnych jak aborcja, eutanazja, klonowanie ludzi oraz badania na komórkach macierzystych, chciała przystąpić do Komunii św.?”

Odpowiadając na tak postawione pytanie hierarcha stwierdził, że jeśli np. dany polityk nie pochodziłby z jego diecezji, to nie mógłby mu odmówić udzielenia Komunii św. Jeśli zaś pochodziłby z jego diecezji, wówczas jak napisał: „Jako biskup mam obowiązek miłosierdzia pomóc katolickim urzędnikom zrozumieć i wspierać nauczanie Kościoła w istotnych kwestiach. Nie jest to sprawa dla widowiska publicznego, jest to zawsze kwestia bezpośredniej prywatnej dyskusji. Jeśli nie powiodłaby się ona poprosiłbym urzędnika o powstrzymanie się od przyjmowania Komunii św. Gdyby jednak wciąż przystępował wówczas poprosiłbym go publicznie o nieprzystępowanie do Komunii św. Wyjaśniłbym też publicznie moim wiernym i braciom-księżom «dlaczego». Jeśli w dalszym ciągu obstawałby on przy tym wówczas - ale tylko wtedy - odmówiłbym mu udzielenia Komunii św. z powodu świadomego naruszenia przez niego praw innych katolików i jedności Kościoła”.

Amerykański hierarcha znany jest z zaangażowania w sprawę naciskania na polityków uważających się za katolików, ale żyjących w stanie grzechu ciężkiego lub działających w sprzeczności z nauczaniem Kościoła katolickiego, by powstrzymywali się od przyjmowania Komunii św. To samo - jak zauważył - dotyczy anonimowych parafian. Eucharystii oraz wiernym należy się szacunek.

Podkreślił on jednak, że „odmawianie komukolwiek Komunii św. jest poważną sprawą. Nigdy nie można wykluczać takiego sposobu działania. Niemniej jednak powinien on być zarezerwowany dla poważnych przypadków skandalu publicznego, co faktycznie zmienia postać rzeczy”.

Podał również oczywisty wyjątek od zasady. Opisał przypadek, kiedy odmówiłby danej osobie Komunii św. bez wahania i z pominięciem całej procedury postępowania wyżej opisanej. Mówi on: „Katolicy, którzy aktywnie i publicznie działają na rzecz legalizacji aborcji czy też innej sprawy naruszającej ludzką godność, osoby, które świadomie traktują Kościół, jego wiernych i sakramenty jako polityczny teatr, by atakować przekonania katolickie oraz wiarę nie powinny nigdy przystępować do Komunii św., i nie powinny też być zaskoczone odmową Jej udzielenia jeśli to uczynią”.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.