USA: kongresmani przeciwko udzielaniu ”ślubów” parom homoseksualnym w wojsku

2011-05-11 00:00:00
USA: kongresmani przeciwko udzielaniu ”ślubów” parom homoseksualnym w wojsku


63 członków Izby Reprezentantów USA sprzeciwiło się temu, by w amerykańskiej armii wojskowi kapelani udzielali „ślubów” parom homoseksualnym. Pod naciskiem interwencji kongresmanów Marynarka Wojenna cofnęła swą warunkową zgodę, by w przyszłości tego typu ceremonie mogły się odbywać.

Pentagon zapowiedział, że śluby takie byłyby możliwe już pod koniec tego roku w jednostkach wojskowych na terenie stanów, gdzie zalegalizowano związki jednopłciowe i robiliby to duchowni tylko tych wspólnot religijnych, które akceptują tego typu relacje.

W liście do sekretarza Marynarki Wojennej USA, Raya Mabusa amerykańscy parlamentarzyści podkreślają, że próby wdrożenia nowego prawa są sprzeczne z ustawą (DOMA) definiującą małżeństwo jako prawny związek kobiety i mężczyzny, a Marynarka Stanów Zjednoczonych, „instytucja federalna, która pod przysięgą zobowiązała się chronić Konstytucji USA”, nie powinna być miejscem gdzie łamie się zasady ustawy zasadniczej.

W wyniku tej interwencji Marynarka wstrzymała 10 maja przygotowania kapelanów do udzielania ceremonii ślubnych parom homoseksualnym. Informację tę potwierdził w rozmowie z agencją Associated Press kontradmirał Mark Tidd, zwierzchnik kapelanów Marynarki Wojennej, oświadczając, że wcześniejsza decyzja w tej sprawie została zawieszona i poddana dalszej analizie.

23 lutego br. prezydent Barack Obama polecił przedstawicielom Departamentu Sprawiedliwości, by wycofali poparcie rządu dla ustawy definiującej małżeństwo jako prawny związek kobiety i mężczyzny. W opinii obecnej administracji dyskryminuje ona związki homoseksualne. Do tej pory rząd formalnie bronił ustawy o ochronie małżeństwa, gdyż musi standardowo stać na straży prawa federalnego. Ustawa o obronie małżeństwa, podpisana w 1996 r. przez prezydenta Billa Clintona, mówi też, że żaden stan USA nie ma obowiązku uznawania związku cywilnego pomiędzy osobami tej samej płci, zawartego w innym stanie.

W grudniu 2010 roku Obama doprowadził także do uchylenia polityki amerykańskich sił zbrojnych, polegającej na zasadzie: „Nie pytaj, nie mów”(DADT – Don't ask, don't tell), która wymagała, by homoseksualiści ukrywali swoje skłonności seksualne, a dowódcy nie badali tych spraw. W wojsku mogą służyć teraz osoby otwarcie przyznające się do swego homoseksualizmu.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.