USA: kongresmeni oskarżają prezydenta o laicyzację dokumentów założycielskich

2010-12-09 00:00:00
USA: kongresmeni oskarżają prezydenta o laicyzację dokumentów założycielskich

Grupa kilkudziesięciu kongresmenów domaga się od prezydenta Baracka Obamy natychmiastowej korekty przemówień krajowych i zagranicznych, w których amerykański przywódca, powołując się na oryginalne teksty np. Deklaracji Niepodległości, konsekwentnie pomijał albo przeinaczał fragmenty wprost odwołujące się do Boga Stwórcy.

Grupa prawników należąca do Kongresowego Klubu Modlitwy wysłała list do prezydenta Baracka Obamy, zarzucając mu, że w oficjalnym przemówieniu wygłoszonym 10 listopada b.r. na uniwersytecie indonezyjskim w Dżakarcie powiedział, że mottem obywateli amerykańskich jest określenie „E Pluribus unum” (z wielości jedność). Zdaniem kongresmenów, to nieprawda, bo oficjalne motto brzmi „W Bogu pokładamy nadzieję”.

„W Stanach Zjednoczonych naszą dewizą jest E Pluribus Unum – z wielości jedność” – powiedział w Dżakarcie prezydent Obama, który dodał: „nasze narody pokazują, że setki milionów ludzi, którzy mają różne poglądy religijne, może być zjednoczonych w wolności pod jedną flagą”.

Oburzony kongresmen Randy Forbes, założyciel Koła Modlitwy w kongresie stwierdził: - Niedopuszczalne jest, aby prezydent Stanów Zjednoczonych niewłaściwie cytował w innym kraju coś tak fundamentalnego, jak nasze motto narodowe. Forbes uważa, że nieścisłości obecne w przemówieniach prezydenta wpisują się w szerszą strukturę niedokładnego odzwierciedlania przez niego wartości Ameryki i podkopywania istotnych części historii narodowej.

Forbes wraz z 42 innymi kongresmenami domaga się od Baracka Obamy publicznego sprostowania wypowiedzi, w których prezydent - powołując się na dokumenty założycielskie USA - pomija lub przeinacza właściwe znaczenie zapisanych tam treści. Zdaniem kongresmenów, prezydent zrobił tak nie pierwszy raz. Tylko jesienią tego roku zdarzyło się to trzykrotnie. Cytując Deklarację Niepodległości o niezbywalnych prawach przysługujących każdemu człowiekowi, prezydent konsekwentnie pomijał fragment odnoszący się do „Boga Stwórcy”, który tymi prawami obdarzył wszystkich ludzi.

Kongresmeni napisali w liście, że „Stany Zjednoczone nie są narodem zjednoczonym pod jedną flagą, ale jednym narodem pod Bogiem”. Zarzucili także prezydentowi, że jako reprezentant narodu na zewnątrz, nie może przeinaczać oryginalnych tekstów fundamentalnych dokumentów założycielskich, gdyż krzywdzi w ten sposób obywateli, których reprezentuje, a także pozbawia Amerykę jej integralnej części.

Zgodnie z prawem federalnym, oficjalnym mottem narodu amerykańskiego, obowiązującym od 1956 r. jest określenie „In God we Trust” (W Bogu pokładamy nadzieję). Motto to widnieje na amerykańskich monetach od 1860 r. i pojawia się także w czwartej zwrotce hymnu narodowego „Star Spangled Banner”.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025