USA: Kościół importuje kapłanów
2008-12-29 00:00:00
Jak podaje gazeta The New York Times Stany Zjednoczone cierpią na brak księży katolickich. Jedna szósta kapłanów pracujących w diecezjach amerykańskich pochodzi z zagranicy.
Szacuje się, że co roku do Stanów Zjednoczonych przybywa ponad trzystu kapłanów z innych krajów do pracy w parafiach amerykańskich. Również jedna trzecia kleryków, studiujących w katolickich seminariach w USA, to obcokrajowcy.
- Gdybyśmy nie sprowadzali zagranicznych księży, wówczas wielu naszych kapłanów musiałoby obsługiwać po kilka parafii – żalił się ojciec Darell Venters, który w ciągu ostatnich sześciu lat sprowadził do diecezji Owensboro w Kentucky 12 księży z Afryki, Azji i Ameryki Południowej.
Zdaniem agencji UPI, powołującej się na gazetę The New York Times, często nowi kapłani mają niewiele wspólnego ze swoimi parafianami, nie tak jak księża, którzy przybywali wcześniej z Irlandii, Włoch, czy Polski i przemawiali do imigrantów w ich rodzimych językach.
Agencja informuje, że diecezje amerykańskie cierpią na duży niedobór duchownych ze względu na odchodzenie części księży na emeryturę, z powodu śmierci, a także z powodu odsunięcia ich z zajmowanych stanowisk ze względu na nadużycia seksualne.
Źródło: UPI.com, AS.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.