USA: Kościół w stanach południowo-zachodnich wzmacniają imigranci
2009-03-09 00:00:00
Najwięcej amerykańskich katolików mieszka nie, jak dotąd powszechnie sądzono, w północno-wschodniej, ale w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych – wynika z najnowszego badania naukowego na temat przynależności religijnej obywateli USA, American Religious Identification Survey (ARIS).
W ankiecie coraz więcej jej uczestników podkreśla brak przynależności do jakiejkolwiek religii. W ten sposób określiło się 15 proc. badanych. 7 lat wcześniej odsetek ten wynosił 14,2 proc., a w 1990 - 8,2 proc.
Region Nowej Anglii na północy USA okazał się być najmniej religijnym. W należącym do tego obszaru stanie Vermont 34 proc. respondentów, przyznało się, że nie utożsamia się z żadną religią. Jednak i w innych amerykańskich stanach przybywa ateistów.
Na północnym-wschodzie USA 36 proc. dorosłej populacji stanowią katolicy. 18 lat temu było ich tam 43 proc. W tym samym czasie liczba katolików w stanach Kalifornia i Teksas wzrosła o jedną trzecią, a na Florydzie o jedną czwartą. Ma to związek, zdaniem autorów sondażu, w dużej mierze z napływem imigrantów z Ameryki Łacińskiej.
Katolicy wciąż pozostają największą grupą wyznaniową. 57 mln obywateli kraju przyznaje się do Kościoła katolickiego. Od 1990 r. przybyło 11 mln katolików, ale ich odsetek w porównaniu do całej populacji spadł o około jeden punkt procentowy i wynosi obecnie 25 proc.
Chrześcijanie stanowią 76 proc. wszystkich dorosłych mieszkańców USA. W 1990 r. odsetek ten wyniósł 86 proc. Ubywa wiernych z głównych denominacji protestanckich: metodystów, luteran i anglikanów z Kościoła episkopalnego. Przez ostatnie 7 lat ich odsetek zmniejszył się z 17 do 12,9 proc.
Badaniem przeprowadzonym przez uczonych z Trinity College w Hartford, w stanie Connecticut, objęto ponad 54 tys. dorosłych obywateli USA. Ankietę przeprowadzano od lutego do listopada ubiegłego roku w języku angielskim i hiszpańskim. Margines błędu wyniósł plus minus 0,5 punku procentowego. Ankietę ARIS po raz pierwszy przeprowadzono w 1990 r.
Według "Yearbook of American and Canadian Churches", opracowanego przez Narodową Radę Kościołów Chrześcijańskich USA (NCC), Kościół rzymskokatolicki liczy 67 mln wiernych.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.