USA: Kościół w stanach południowo-zachodnich wzmacniają imigranci

2009-03-09 00:00:00

Najwięcej amerykańskich katolików mieszka nie, jak dotąd powszechnie sądzono, w północno-wschodniej, ale w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych – wynika z najnowszego badania naukowego na temat przynależności religijnej obywateli USA, American Religious Identification Survey (ARIS).

W ankiecie coraz więcej jej uczestników podkreśla brak przynależności do jakiejkolwiek religii. W ten sposób określiło się 15 proc. badanych. 7 lat wcześniej odsetek ten wynosił 14,2 proc., a w 1990 - 8,2 proc.

Region Nowej Anglii na północy USA okazał się być najmniej religijnym. W należącym do tego obszaru stanie Vermont 34 proc. respondentów, przyznało się, że nie utożsamia się z żadną religią. Jednak i w innych amerykańskich stanach przybywa ateistów.

Na północnym-wschodzie USA 36 proc. dorosłej populacji stanowią katolicy. 18 lat temu było ich tam 43 proc. W tym samym czasie liczba katolików w stanach Kalifornia i Teksas wzrosła o jedną trzecią, a na Florydzie o jedną czwartą. Ma to związek, zdaniem autorów sondażu, w dużej mierze z napływem imigrantów z Ameryki Łacińskiej.

Katolicy wciąż pozostają największą grupą wyznaniową. 57 mln obywateli kraju przyznaje się do Kościoła katolickiego. Od 1990 r. przybyło 11 mln katolików, ale ich odsetek w porównaniu do całej populacji spadł o około jeden punkt procentowy i wynosi obecnie 25 proc.

Chrześcijanie stanowią 76 proc. wszystkich dorosłych mieszkańców USA. W 1990 r. odsetek ten wyniósł 86 proc. Ubywa wiernych z głównych denominacji protestanckich: metodystów, luteran i anglikanów z Kościoła episkopalnego. Przez ostatnie 7 lat ich odsetek zmniejszył się z 17 do 12,9 proc.

Badaniem przeprowadzonym przez uczonych z Trinity College w Hartford, w stanie Connecticut, objęto ponad 54 tys. dorosłych obywateli USA. Ankietę przeprowadzano od lutego do listopada ubiegłego roku w języku angielskim i hiszpańskim. Margines błędu wyniósł plus minus 0,5 punku procentowego. Ankietę ARIS po raz pierwszy przeprowadzono w 1990 r.

Według "Yearbook of American and Canadian Churches", opracowanego przez Narodową Radę Kościołów Chrześcijańskich USA (NCC), Kościół rzymskokatolicki liczy 67 mln wiernych.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.