USA: Kościół wycofuje się z instytucji ”katolickich”, nie respektujących jego nauki

2010-04-29 00:00:00

Bp Lawrence Brandt z amerykańskiej diecezji Greensburg w stanie Pensylwania zrywa związki z Amerykańską Katolicką Kampanią na rzecz Ludzkiego Rozwoju (CCHD), gdyż organizacja ta firmuje działania niezgodne z nauką Kościoła. Od pewnego czasu obwinia się ją o lokowanie funduszy w organizacjach związanych z promocją związków homoseksualnych, aborcji czy też światopoglądu marksistowskiego.

Hierarcha zapowiedział stworzenie specjalnego funduszu, który pozwoli skuteczniej walczyć z ubóstwem i lepiej wykorzystywać pieniądze, które wcześniej trafiały do CCHD. Nowy mechanizm ma umożliwić ściślejszą kontrolę przepływu diecezjalnych środków finansowych na cele charytatywne. W ubiegłym roku diecezja ofiarowała CCHD około 22 tys. dolarów.

Bp Brandt jest dziewiątym biskupem amerykańskim, który ostatnio wycofał poparcie dla Kampanii.

Innym przykładem reakcji Kościoła katolickiego na działania instytucji określających się jako katolickie, nie respektujących Magisterium jest decyzja ordynariusza Providence, bp Thomasa Tobina. Wycofał on niedawno dwa szpitale diecezji z Katolickiego Stowarzyszenia Służby Zdrowia (CHA), zarządzającego 600 katolickimi szpitalami i placówkami medycznymi w USA. Organizacja ta, wbrew episkopatowi udzieliła poparcia prezydenckiemu projektowi ustawy o reformie opieki zdrowotnej. Biskupi przestrzegali, że może ona prowadzić do finansowania aborcji z pieniędzy podatników.

W marcu br., jeszcze przed podpisaniem ustawy o reformie zdrowotnej, stojąca na czele CHA s. Carol Keehan, spotkała się z Barrackiem Obamą i oficjalnie poparła forsowane przez niego reformy.

Biskup Tobin w liście do s. Keehan podkreślił, że jej entuzjastyczne poparcie nowej ustawy wprowadziło w błąd opinię publiczną i było „poważnym skandalem” w oczach wielu członków Kościoła, dlatego przynależność do CHA uważa za powód do wstydu.

Na mocy jego decyzji dwa szpitale należące do grupy Służba Zdrowia pw. św. Józefa stanu Rhode Island przestały uiszczać opłaty członkowskie w CHA.

Nieoficjalnie wiadomo jeszcze o innym katolickim szpitalu, który rozważa odejście z CHA.

Źródło: KAI
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...