USA: kryzys nie objął zgromadzeń habitowych nawiązujących do tradycji
2009-02-02 00:00:00
Wgląd w jakość życia zakonnego, duszpasterską posługę sióstr oraz umocnienie żeńskich zgromadzeń w USA – te trzy cele postawiono przed rozpoczętą tam 30 stycznia wizytacją apostolską. Przeprowadzana jest ona z polecenia prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Kard. Franc Rodé mianował wizytatorem matkę Mary Clare Millea, przełożoną generalną apostołek Najświętszego Serca Jezusa. Chodzi o poufne i solidne przeanalizowanie aktualnej sytuacji czynnych zgromadzeń zakonnych – poinformowano na konferencji prasowej w bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie.
W ciągu ostatnich 40 lat liczba zakonnic w USA znacząco się zmniejszyła. W 1965 r. było ich tam blisko 175 tys., a w roku 2000 już tylko 80 tys. Amerykańskie siostry mają średnio od 65 do 70 lat. Statystyki wskazują więc na stopniowe wymieranie zakonów żeńskich.
Jednocześnie w USA powstają nowe zgromadzenia habitowe. Ich członkinie akcentują wierność Rzymowi. Pracują w szkolnictwie, służbie zdrowia i na polu społecznym. Znamienne, że powołań im nie brakuje, w przeciwieństwie do zgromadzeń uważających się za bardziej "postępowe". Zdaniem wydawcy jezuickiego pisma "America", ks. Jima Martina, Watykan może pytać, dlaczego tak się dzieje i czy od zgromadzeń bardziej tradycyjnych te pozostałe nie mogłyby się czegoś nauczyć.
Wizytacja apostolska zgromadzeń czynnych w USA obejmie 59 tys. sióstr z ponad 400 zgromadzeń. Wyłączone są z niej zakony kontemplacyjne i klauzurowe. Szacuje się, że rozpoczęty przedwczoraj proces potrwa dwa lata. Opracowany w tym czasie raport przesłany zostanie do Rzymu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.