USA: krzyż na pustyni Mojave ma pozostać
2010-04-29 00:00:00

Sąd Najwyższy USA podjął długo oczekiwaną decyzję o pozostawieniu na pustyni Mojave - na terenie państwowego rezerwatu przyrody w Kalifornii - liczącego trzy metry wysokości drewnianego krzyża, upamiętniającego żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Jego usunięcia od końca lat 90. domaga się liberalna Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU), która uważa, że żadne symbole religijne nie mogą znajdować się na terenach należących do rządu.
Drewniany krzyż został umieszczony na pustyni Mojave w 1934 r. Ufundowali go weterani wojenni, którzy chcieli uczcić poległych w I wojnie światowej. Od 1935 r. ludzie gromadzili się przed nim na modlitwę w okresie Wielkiego Tygodnia. Spotkania te stały się regularne od 1984 r. I to jest zdaniem organizacji ACLU niedopuszczalne.
Według strażników opiekujących się rezerwatem na terenie, którego stoi krzyż osoby przed nim gromadzące się przekształciły ten kawałek ziemi w miejsce kultu religijnego i z tego powodu pomnik wykreślono z Krajowego Rejestru Miejsc o Znaczeniu Historycznym.
Kongres wielokrotnie zajmował się tą sprawą na prośbę organizacji kombatanckich. Przyjęto nawet szereg regulacji, których celem była ochrona zabytku. Zaproponowano, by oddać grunt, na którym wzniesiono pomnik organizacji weteranów wojennych w zamian za przekazanie przez nią innego kawałka ziemi rezerwatowi. Jednak ateistyczna organizacja ACLU od lat domaga się usunięcia krzyża, argumentując, że żadne symbole religijne nie mogą znajdować się na obszarach należących do instytucji rządowych, gdyż jest to promowanie jednej religii kosztem drugiej.
Przedstawiciele ACLU doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wygranie tego procesu oznaczałoby lawinę pozwów o usunięcie wszelkich symboli religijnych z obszarów należących do agencji rządowych.
SN podjął decyzję, zgodnie z którą krzyż może pozostać na miejscu. Sprawa jednak ma być ponownie rozpatrzona przez sąd okręgowy, który otrzymał zalecenie, by wziąć pod uwagę możliwość przekazania spornego terenu w ręce prywatne.
Po ogłoszeniu wyroku prawnik Mathew D. Staver, założyciel Liberty Counsel i dziekan Liberty University School of Law stwierdził: - Ta sprawa pokazuje ekstremizm organizacji ACLU. Przez 75 lat ten krzyż na pustyni Mojave nikomu nie przeszkadzał. Stał tam dla upamiętnienia bohaterów I wojny światowej. Usunięcie go byłoby obrazą dla naszych weteranów wojennych.
Stayera zdziwiła postawa sędziów SN. Pięciu z nich opowiedziało się za pozostawieniem krzyża, czterech było przeciwnych. Oznacza to, że sędziowie nie są zgodni co do zasad interpretacji konstytucji, zwłaszcza jeśli chodzi o I poprawkę, gwarantującą swobodę wyznania i wolność słowa.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.