USA: krzyż na pustyni Mojave ma pozostać
2010-04-29 00:00:00
Sąd Najwyższy USA podjął długo oczekiwaną decyzję o pozostawieniu na pustyni Mojave - na terenie państwowego rezerwatu przyrody w Kalifornii - liczącego trzy metry wysokości drewnianego krzyża, upamiętniającego żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Jego usunięcia od końca lat 90. domaga się liberalna Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU), która uważa, że żadne symbole religijne nie mogą znajdować się na terenach należących do rządu.
Drewniany krzyż został umieszczony na pustyni Mojave w 1934 r. Ufundowali go weterani wojenni, którzy chcieli uczcić poległych w I wojnie światowej. Od 1935 r. ludzie gromadzili się przed nim na modlitwę w okresie Wielkiego Tygodnia. Spotkania te stały się regularne od 1984 r. I to jest zdaniem organizacji ACLU niedopuszczalne.
Według strażników opiekujących się rezerwatem na terenie, którego stoi krzyż osoby przed nim gromadzące się przekształciły ten kawałek ziemi w miejsce kultu religijnego i z tego powodu pomnik wykreślono z Krajowego Rejestru Miejsc o Znaczeniu Historycznym.
Kongres wielokrotnie zajmował się tą sprawą na prośbę organizacji kombatanckich. Przyjęto nawet szereg regulacji, których celem była ochrona zabytku. Zaproponowano, by oddać grunt, na którym wzniesiono pomnik organizacji weteranów wojennych w zamian za przekazanie przez nią innego kawałka ziemi rezerwatowi. Jednak ateistyczna organizacja ACLU od lat domaga się usunięcia krzyża, argumentując, że żadne symbole religijne nie mogą znajdować się na obszarach należących do instytucji rządowych, gdyż jest to promowanie jednej religii kosztem drugiej.
Przedstawiciele ACLU doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wygranie tego procesu oznaczałoby lawinę pozwów o usunięcie wszelkich symboli religijnych z obszarów należących do agencji rządowych.
SN podjął decyzję, zgodnie z którą krzyż może pozostać na miejscu. Sprawa jednak ma być ponownie rozpatrzona przez sąd okręgowy, który otrzymał zalecenie, by wziąć pod uwagę możliwość przekazania spornego terenu w ręce prywatne.
Po ogłoszeniu wyroku prawnik Mathew D. Staver, założyciel Liberty Counsel i dziekan Liberty University School of Law stwierdził: - Ta sprawa pokazuje ekstremizm organizacji ACLU. Przez 75 lat ten krzyż na pustyni Mojave nikomu nie przeszkadzał. Stał tam dla upamiętnienia bohaterów I wojny światowej. Usunięcie go byłoby obrazą dla naszych weteranów wojennych.
Stayera zdziwiła postawa sędziów SN. Pięciu z nich opowiedziało się za pozostawieniem krzyża, czterech było przeciwnych. Oznacza to, że sędziowie nie są zgodni co do zasad interpretacji konstytucji, zwłaszcza jeśli chodzi o I poprawkę, gwarantującą swobodę wyznania i wolność słowa.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...