Na rynku amerykańskim ukazała się kolejna książka piętnująca pseudokatolickie uczelnie wyższe i organizacje, które dystansują się od tradycyjnego nauczania Kościoła katolickiego, by dotrzymać kroku uczelniom świeckim. Książkę zatytułowaną: „Status Envy: the Politics of Higher Education” napisała dr Ann Hendershott, była pracownica „katolickiego” uniwersytetu w San Diego – informuje Catholic News Agency.
Ann Hendershott, udzielając wywiadu gazecie diecezjalnej w Hartford „The Catholic Transcript”, powiedziała, że piętnastoletnie doświadczenie w pracy na jednym z wydziałów uniwersytetu w San Diego pomogło jej napisać książkę o systemie wyższego kształcenia katolickiego w Stanach Zjednoczonych.
Na okładce książki, mającej zachęcić czytelnika do jej przeczytania, autorka napisała: „Katolickie uczelnie ze względu na to, że nie są powszechnie uważane za uczelnie «topowe» dążą do podniesienia swojego statusu w oparciu o standardy świeckie. Z tego powodu administracja uczelni oraz wydziały odcinają się od ideałów i nauczania katolickiego”.
Dr Hendershott wyjaśnia, że niektóre szkoły tak bardzo odeszły od katolickich korzeni, iż sam Kościół przestał je uznawać za katolickie. Autorka książki twierdzi, że władze uczelni, aby zachęcić młodych ludzi do wybrania ich szkoły wyższej, zapraszają ich wraz z pobożnymi rodzicami, a następnie oprowadzają i prezentują piękne rzeźby, przedstawiające Matkę Bożą oraz świętych, ale nic nie mówią np. o tym, że jest to także miejsce, w którym odbywają się parady transseksualistów.
Dr Hendershott twierdzi również, że na swoim uniwersytecie w San Diego była jedną z nielicznych osób personelu uczelni opowiadającą się zdecydowanie po stronie życia. Z tego powodu stała się niepopularna i znienawidzona przez feministki popierające „prawo kobiety do wyboru.”
Dr Hendershott zrezygnowała z pracy na uczelni w San Diego 5 lat temu i obecnie jest nauczycielem The King’s College w Nowym Jorku. Jak sama mówi „uwielbia to miejsce, bo pozwala ono jej być katoliczką”. Dodała również, że nigdy nie uczęszczała do katolickiego koledżu, ani nie zamierza tam posłać w przyszłości swoich dzieci.
Autorka skrytykowała pseudokatolickie organizacje, jak choćby „Catholics in Alliance for the Common Good”, „Voice of the Faithfull” itp.
Ann Hendershott napisała kilka książek o tematyce społeczno-moralnej: „The Politics of Abortion”, „The Politics of Deviance” oraz „The Reluctant Caregivers: Learning to Care for a Loved One with Alzheimer’s”.
Źródło: CNA, AS