USA: McCain broni wolności przekonań religijnych w sferze publicznej

2008-09-16 00:00:00

Senator John McCain przyznał w popularnym programie telewizyjnym „The View” (Opinia), prowadzonym przez znaną amerykańską aktorkę Whoopi Goldberg, że w życiu prywatnym oraz zawodowym kieruje się wskazaniami wiary chrześcijańskiej – informuje portal LifeSiteNews.com.

Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych nabiera impetu. W mediach zaczynają dominować kwestie światopoglądowe. 12. września Whoopi Goldberg - która oficjalnie wspiera demokratę Baracka Obamę, podobnie jak wiele innych znanych postaci Hollywood – wszczęła w swoim programie dyskusję nt. wiary, sugerując, że ewentualny wybór Sary Palin (należącej do wspólnoty ewangelickiej) na wiceprezydenta USA może stanowić poważne zagrożenie dla „rozdziału religii od państwa”.

Z taką sugestią nie zgodził się gość programu i kandydat na prezydenta senator McCain. Odniósł się on do powszechnie krytykowanej w mediach wypowiedzi Palin, która miała powiedzieć, że wojna w Iraku to „zadanie od Boga”. McCain stwierdził, że tak naprawdę gubernator Palin przytoczyła słowa byłego, prezydenta USA Abrahama Lincolna.

Senator wyjaśnił, że Palin nawet nie wyraziła się tak dosłownie, lecz zwróciła się do członków wspólnoty ewangelickiej, by modlili się o to, aby akcja w Iraku przebiegała zgodnie z wolą Bożą. McCain przytoczył fragment wypowiedzi Lincolna: „Módlcie się nie o to, aby Bóg był po naszej stronie lecz byśmy my byli po stronie Boga”. Stąd tłumaczył, że gubernator Palin - naciskana podczas rozmowy z dziennikarzem ABC Charlesem Gibsonem, aby wyjaśniła czy wierzy, iż Ameryka prowadzi świętą wojnę - dała odpowiedź powołując się na słowa dawnego prezydenta USA.

Judeo-chrześcijańskie wartości legły u podstaw zasad naszego państwa – zaznaczył McCain. – Określenie „w Boga wierzymy” stanowi jasno, że wierzymy, iż Bóg ma plan wobec świata, i że powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, by żyć jak najlepiej i ufać „w Bogu pokładając nadzieję”, że będzie On prowadzić naród oraz ten świat ku lepszej egzystencji – stwierdził republikański kandydat na prezydenta.

Po tej uwadze McCain został ostro zaatakowany przez Goldberg, która zapytała: – A co z tymi, którzy nie wierzą w Boga?

Ateiści mają prawo nie wierzyć w Boga, jednak tolerancja powinna rozciągać się także na chrześcijan. Powinniśmy szanować poglądy tych, którzy wierzą w Boga oraz są przekonani, że jesteśmy szczególnym narodem, i że to jest szczególny świat oraz, że Bóg odgrywa w nim pewną rolę – nie chodzi o to, czy wygramy czy przegramy wybory – chodzi o lepszy świat, lepszą przyszłość oraz lepsze życie – odparł senator.

McCain nawiązał do czasów, kiedy był torturowany w niewoli wietnamskiej. Mówił, że modlił się nie o to, aby mógł wraz z innymi zbiec z niewoli, lecz zadawał sobie pytanie, czy byłoby to zgodne z wolą Bożą.

Tymczasem Whoopi Goldberg nie dawała za wygraną i dalej uparcie twierdziła, że według niej, wybór na prezydenta kandydata przyznającego się do wiary chrześcijańskiej i postępującego zgodnie z wolą Bożą może spowodować, iż chrześcijaństwo zdominuje inne wyznania, a to może zaszkodzić innym obywatelom. – Czy zamierza pan rządzić w taki sposób, jak chciałby Bóg, żeby pan rządził, czy też będzie pan kierował tym państwem dla większego dobra żyjących w nim obywateli? – zapytała Goldberg.
– Sądzę, że każdy ma prawo do indywidualnych przekonań w tym prawo do nie wierzenia w nic – odparł McCain. – Ja każdego dnia modlę się o wskazówki, aby czynić właściwą rzecz... i by robić to co jest w najlepszym interesie państwa. Nie jestem doskonały ... szanuję ludzi, którzy uważają, że nie potrzebują takiego kierownictwa oraz pomocy. Jednak ja należę do tych, którzy z takiego kierownictwa i pomocy korzystają – podkreślił senator.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.